YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye karşı ikili oyun
İran İstihbarat Birimi Savama ile Suriye İstihbarat Birimi Muhebarat'ın Türkiye başta olmak üzere yurt dışındaki muhaliflere ortak operasyonlar düzenlediği ileri sürüldü.
Türkiye'ye karşı ikili oyun
20 Haziran 2011 / 08:22 Güncelleme: 20 Haziran 2011 / 08:34

Suriyeli muhaliflerin katledildiği operasyonları yürüten Mahir Esad, İran istihbaratı Savama'dan destek alıyor. İki ülke istihbaratı, Türkiye'deki muhaliflerlere operasyon yapıyor. Yine iki ülkenin medyası da Türkiye'yi karalıyor

Suriye'deki halk hareketini durdurmak için toplu infazlar gerçekleştiren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kardeşi Mahir Esad'ın eylem stratejisinin ayrıntılarına ulaşıldı. Ülke içinde infazları kendisine bağlı askeri istihbarat ve kontrgerilla örgütü Şebbiha ile yapan Mahir Esad, yurtdışındaki muhalifleri de istihbarat örgütleri aracılığıyla izliyor. İstihbarat raporlarına göre Mahir Esad muhalifleri sindirmek için İran İstihbarat Birimi Savama'dan da destek alıyor. Mahir Esad'ın ayrıca bir dönem İran Devrim Muhafızı olan askerlerle aylık 5 bin dolar karışlığında anlaştığı belirlendi. İran İstihbarat Birimi Savama ile Suriye İstihbarat Birimi Muhebarat, Türkiye başta, yurtdışındaki muhaliflere ortak operasyonlar da gerçekleştiriyor.

CEMAL, NURİ VE ABBAZ...

Suriyeli muhaliflerin 31 Mayıs-1 Haziran Antalya konferansı ile 14 Mayıs Gaziantep, 3 Haziran İstanbul ve 10 Haziran Ankara'da gerçekleştirdikleri eylemleri engellenmişti. Muhalifler 10 Haziran Cuma günü Ankara büyükelçil i ğ i önünde Esad yönetimini protesto etti. Bu kişilerin eylemini üzerine 20 kadar rejim yanlısı da Esad lehine slogan attı. İki grup arasındaki arbede polis tarafından engelledi. Gaziantep ve Ankara'daki eylemlerin Cemal ve Nuri isimli iki muhaberat elamanı tarafından organize edildiği, Antalya'daki eylemleri de Savama adına Abbaz isimli bir kişinin düzenlendiği belirtildi. Bu kişilerin nisan ayında Türkiye'ye geçiş yaptıkları ve bu tarihten itibaren Hatay, Adana, Kilis, Gaziantep ve İstanbul'daki Suriyeli muhalifleri yakından izlediği ifade edildi. Üç kişinin öncülüğünde, Türkiye'de Esad'a muhalif 2 bin kişinin bulunduğu tespit edildi.

NUSAYRİLERE PROPAGANDA

Savama ve Muhaberat'ın ayrıca Türkiye'deki Suriyeli muhalifleri kontrol etmek için İstanbul Üniversitesi dahil 4 ayrı üniversitede, Humeyni akımını destekleyen ve İrancı olarak tanımlanan üniversitelileri de kullandığı belirtildi. Muhaberat'ın Türkiye'ye kaçan mülteci sayısının artması üzerine, Hatay Samandığı'nda Esad ailesi ile akrabalık bağı bulunan Nusayrilere giderek mülteciler aleyhine propaganda yaptığı da belirlendi. Samandağı'nda yaklaşık 40 aile bu amaçla tek tek ziyaret edildi. Muhaberat'ın ayrıca Suriye televizyonunun özellikle Hatay'da rahat izlenebilmesi için bölgeye çanak antenler gönderdiği dile getiriliyor.

Sabah

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler