YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye’ye hem destek hem uyarı
Türkiye’ye hem destek hem uyarı
13 Eylül 2013 13:47
AB Dönem Başkanlığını yürüten Litvanya’dan Türkiye’ye AB üyeliği konusunda hem destek hem de uyarı geldi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Litvanya’nın 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını devralmasından sonra bu ülkeyi ilk kez ziyaret etti.

Bağış, başkent Vilnius’taki temasları kapsamında Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius ile de bir araya geldi. Linkevicius, bu görüşmeden sonra Türkiye’nin üyelik süreciyle ilgili sorularını yanıtladı.

“Biz dönem başkanlığımız sırasında Türkiye’nin AB üyeliği için elimizden geleni yapacağımızı daha önce de dile getirdik” diyen Linkevicius, desteğini ifade ettikten sonra bir uyarı yaptı. Linkevicius “Ancak herkes, Türk dostlarımız da biliyor ki bizim elimizde sihirli değnek yok. Biz sadece bazı şeylerin hızlanmasını, ilerlemesini sağlayabiliriz. Amacımız bu” dedi.

Linkevicius, “dostum” diye nitelediği Bağış ve diğer Türk yetkililerle temas halinde olmanın kendileri açısından çok iyi olduğunu ifade ettikten sonra şunları söyledi:

“Hangi aşamadayız, neler yapmamız gerekiyor, bütün bunların detaylarını konuşuyoruz. Çünkü AB içindeki birçok toplantı, siyasi olsun, çalışma toplantıları olsun, Litvanya’nın başkanlığında yapılıyor. Bizim dönem başkanlığımızda bunun faydalarını azami ölçüde kullanabiliriz.”

Linkevicius’a göre, Türkiye’nin AB ile yürüttüğü katılım müzakerelerinde uzun bir aradan sonra 22. faslın açılmış olması üyelik süreci açısından çok faydalı oldu.

“Şimdi tekrar ivme kazandırdık bazı şeylere. Böylece bundan daha fazlasını yapma şansımız oluştu. Şu anda motivasyonumuz var, iyi niyetimiz var” diyen Linkevicius, şunları belirtti:

“Ama gerçekçi olmamız gerek. Yeni başlıkların açılması için beklentimiz var ancak bu konuda alınmış bir karar yok. Açık konuşmamız lazım. Beklentilerin olması önemli ama bunlar gerçekçi olmalı. Çünkü daha sonrasında hüsran yaşamak hoş olmuyor. Erişilebilir olanı elde etmeye çalışalım. Yine de iyi yolda olduğumuzu düşünüyorum. Her iki taraf da harekete geçmeli. “

Türkiye’nin AB üyeliği için hangi alanlarda neler yapması gerektiğini, beklentilerin neler olduğunu çok iyi bildiğini dile getiren Linkevicius, üyelik yolundaki engelleri yok etmek için çalışacaklarını söyledi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler