YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye flaş uyarı! Esed’in kimyasal silahları PYD’de
Suriye Ordusu eski Kimyasal Silahlar Sorumlusu General Zahir Sakit'ten Türkiye'ye flaş PYD uyarısı geldi. Sakit, Şam rejiminin Haseke'de muhafaza ettiği kimyasal silahları PYD'ye teslim ettiğini ifade etti.
Türkiye'ye flaş uyarı! Esed’in kimyasal silahları PYD’de
30 Ağustos 2016 / 08:28 Güncelleme: 30 Ağustos 2016 / 08:30

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu olan PYD ile ilgili önemli bir uyarı geldi. Suriye Ordusu eski Kimyasal Silahlar Sorumlusu General Zahir Sakit, “Suriye'de savaşan PYD ve IŞİD terör örgütlerinin elinde önemli miktarda kimyasal var" uyarısında bulundu. 

Ayrıca sivillere karşı kimyasal silah kullanabileceğini söyleyen Sakit, terör örgütlerinin Türkiye'yi sorumlu gösterebileceğini öne sürdü.

ESED'İN SİLAHLARI PYD'YE GEÇTİ

PYD ve IŞİD'in elinde yüksek miktarda kimyasal silah bulunduğunu vurgulayan Sakit, “IŞİD, 2015 yılı Haziran ayında Haseke şehir merkezinde birçok noktayı ele geçirdi. Bunun üzerine Şam rejimi Haseke'de muhafaza ettiği kimyasalları PYD'ye teslim etti. 

Daha sonra rejim, Sıhne bölgesinde bulunan kimyasal depolarından PYD'ye sevkiyat yapmaya devam etti. Farklı tarihlerde 3 ayrı sevkiyat gerçekleştirildi" açıklamasında bulundu.

ABD VE RUSYA BİLİYOR

PYD ve IŞİD'in daha önce kimyasal silah kullandığını hatırlatan Sakit, “Rejimin çekildiği bölgelerdeki kimyasal silahlar hiçbir şekilde imha edilmedi. Hatta PYD ve IŞİD karşılıklı olarak Tel Abyat ve Haseke'de kimyasal silah kullandı. 

Ayrıca Esed rejiminin üst düzey yöneticilerinin Kamışlı'ya gerçekleştirdiği ziyaretlerde havayolu ile taşınan kimyasallardan ABD ve Rusya'nın da haberi var" ifadesini kullandı.

MÜNBİÇ'TE KULLANILABİLİR

Son dönemde TSK destekli muhaliflerin Münbiç Cerablus bölgesinde ilerleyişinin Batı - PYD ittifakının kuzey koridoru projesini tehdit ettiğini kaydeden Suriye'yi muhalif General Sakit, PYD Münbiç bölgesinden kimyasal kullanmaktan çekinmeyebilir. 

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken husus Münbiç ve çevresinde PYD tarafından kullanılacak kimyasalların Türkiye'ye mal edilme riski ve bu konu üzerinden propaganda yapma ihtimali göz önünde bulundurulmalı" diye konuştu.

 

YENİ ŞAFAK

Âcil tedbir-4
 // Rasim DUMAN
Lâfı eğip bükmeyi sevmem ; teveccüh gösterip yorumlarımı okuyan kardeşlerim de bunu bilirler. İNGİLTERE-ABD-İSRAİL \"Şer Cephesi\"ne sesleniyorum : Bize hangi seviyede bir saldırı yaparsanız, onun \"birkaç gömlek yukarısında\" bir cevâp alacağınızı, bilhâssa son 5 senelik \"acı tecrübeleriniz\" ile, artık\" anlamış olmalısınız\" diyeceğim ama, bu hususta pek ümitvâr değilim. Şu kadarını söyleyeyim : Havada, karada ve denizde \"sopalarımız\" hazır ; akıllı olun !!!...
30 Ağustos 2016 Salı 15:44
Acil tedbir-3
 // Rasim DUMAN
Sahadaki herhangibir terör örgütünün ve mevcut - gayrımeşrû - Suriye Rejimi'nin, bu silahları imâl etme kaabiliyetine sâhip olmadıklarını biliyoruz. Rejimin elindeki bu silâhların "menşe" ülkelerini de biliyoruz. Ayrıca, karşımızdaki terör örgütlerinin, bu silahları kullanabilme kaabiliyetine ve "atma vasıtalarına" sâhip olmadıklarını da biliyoruz. Binâenâleyh, herşeye râğmen bu tip silahlar ile yapılacak bir hücûma mâruz kalırsak eğer, "düşmanımızın" kimler olduğunu da biliyoruz....
30 Ağustos 2016 Salı 15:34
Acil tedbir-2
 // Rasim DUMAN
Muhterem "vatandaş" kardeşime de bir bilgi arzedeyim : Kısaca NBC terimi ile tâvsif ettiğimiz Nükleer-Biyolojik-Kimyasal silahların, uçaklardan atılanları olduğu gibi, stratejik saldırılar için balistik füzeler, taktik saldırılar için de top'lar kullanılabilir. Atma aracı, hedefin büyüklüğüne ve kıymetine göre değişir. Genelkurmayımız, böyle bir saldırıya karşı nasıl cevâp verileceğinin planlarını yapmıştır, emin olunsun....
30 Ağustos 2016 Salı 15:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler