YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye'ye daha sert cevap vereceğiz"
"Türkiye'ye daha sert cevap vereceğiz"
08 Ağustos 2011 07:43
Suriye, Erdoğan'ın "Sabrımız tükeniyor"diyerek Ahmet Davutoğlu'nu Şam'a göndermesiyle ilgili kararına sert karşılık verdi. Beşşar Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban "Türkiye'ye daha sert bir cevap vereceğiz"restini çekti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kritik Suriye ziyaretine hazırlanırken Şam’dan sert bir mesaj geldi.

Devlet Başkanı Beşşar Esed’in danışmanı Şaban, “Türkiye’ye daha sert bir cevap vereceğiz” restini çekti. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Sabrımız tükeniyor” diyerek Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Suriye’ye “kararlı birmesaj” götüreceğine yönelik açıklamasına Şam’dan tepki gecikmedi. Devlet Başkanı Beşşar Esed’in danışmanı Buseyna Şaban rest çekerek, Davutoğlu’nun daha sert bir cevap alacağını söyledi. Şaban, “Davutoğlu, Türkiye’nin silahlı terörist grupların sivillere, askerlere ve polislere karşı gerçekleştirdiği vahşi cinayetler ve suçları kınamayan tavrı noktasında daha sert bir cevap alacak” dedi. Şam, rejim karşıtı barışçıl gösterileri silahlı grupların işi olarak değerlendiriyor.

SURİYE EGEMEN BİR ÜLKE

Suriye haber ajansında yer alan konuşmasında Buseyna Şaban, “Eğer Türk hükümeti, kültürel ve tarihi bağlardan dolayı Suriye meselesini bir dışmesele olarak görmezse, Suriye her zaman dostlarının müzakeresini memnuniyetle kabul etmiştir. Ancak içişlerine yönelik uluslararası veya bölgesel müdahaleleri her zaman reddetmiştir” ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan, Suriye’ye ilişkin pek çok konuşmasında Suriye’yi bir iç mesele olarak gördüklerini vurgulamıştı. Erdoğan, “Bizim Suriye ile 850 kilometre sınırımız var, akrabalık, tarih, kültür bağlarımız var. Burada olan bitene seyirci kalmamıza fırsat vermez” demişti.

BM’DEN ESED’E BASKIN UYARISI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’den muhaliflere karşı kullandığı askeri yöntemlere son vermesini istedi. Bu görüşme, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki olayları bastırırken yaptığı şiddeti kınayan kararının ardından geldi. Esed ise 15 Mart’tan bu yana devam eden protestolara karşı kullanılan şiddeti savundu. Kanlı baskınlar yüzünden 2 bin kadar kişi hayatını kaybetmişti. Esed, “Yol kesen, kentleri kapatan ve halkı terörize eden kanun dışı kişilere karşı harekete geçmek, vatandaşlarının güvenliğini savunmak ve yaşamını korumakla yükümlü olan devletin bir zorunluluğudur” dedi.

Suriye parasız kalıyor

Suriye lirasını 2 yıldır basan Avusturya, Şam’ın insan hakları ihlalleri yüzünden parasını basmama kararı aldı. Merkez Bankası sözcüsü Christian Gutlederer, “Ülkedeki insan hakları ihlalleri ve siyasi gelişmeler nedeniyle Suriye lirasının baskısının durdurulduğunu” bildirdi. Yetkililer, Suriye’ye en son bu yıl ilkbaharda 600 milyon lira tutarında banknot gönderildiğini, ülkedeki gelişmeler üzerine Suriye lirasının basılmasını durdurduklarını kaydetti. Bankanın kararını doğrulayan Dışişleri Bakanlığı, “Suriye yönetimiyle Merkez Bankası’na bağlı banknot matbaası arasındaki sözleşmenin inceleneceğini” belirtti.
 

BU KONUDA MERÂMIMIZ...
 // Halîme Gözüpek
Kısa ve öz şu dur ki kelâmımız: "Bırakın sarhoş'u kendi hâline, tâ ki yıkılıp sızıncaya kadar!" buyurmuş Atalarımız.....
08 Ağustos 2011 16:14
BUNUN BABASIDA SEREFSIZDI,
 // SON_AKINCI
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
08 Ağustos 2011 14:10
ihanet.
 // engin öz
araplarda ihanet genlerinde var herhalde.....
08 Ağustos 2011 13:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler