YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'ye bir vize müjdesi daha...
Türkiye'ye bir vize müjdesi daha...
04 Mayıs 2012 17:55
Türkiye'ye bir vize müjdesi daha... Ukrayna ile vize muhafiyeti anlaşması imzalandı...

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, hedeflerinin Türkiye ve Ukrayna arasındaki işbirliğini derinleştirmek ve ilişkileri daha da yakınlaştırmak olduğunu bildirdi.

Türkiye-Ukrayna Hükümetlerarası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu 8. Dönem Toplantısı (TEİK ) yapıldı ve TEİK protokolü imzalandı.

Protokole, Türkiye adına Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ukrayna adına da Ukrayna Sosyal Politika Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sergiy Tigipko, imza koydu.

Babacan, imza töreninde yaptığı konuşmada, protokolün iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğini daha üst seviyelere taşıyacağını söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin pek çok yönüyle olumlu, dostluğun temellerinin çok güçlü ve siyasi ilişkilerde de bir sorun olmadığını belirten Babacan, ekonomik işbirliğinin gittikçe geliştiğini, derinleştiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye ve Ukrayna arasında ticaret, yatırım ve turizmde güzel mesafeler kaydedildiğini ifade ederek, hem Ukrayna, hem de Türkiye'nin çağdaş demokrasiye ve serbest piyasa ekonomisine inandığını belirtti. Babacan, şöyle devam etti:

''Bu temelle işbirliğimizi daha derinleştirmek ve ilişkilerimizi daha yakınlaştırmak hedefimiz. Anlaşmasını imzaladığımız vize muafiyeti, her iki ülke içinde yeni bir dönem başlatacak. Üzerinde müzakerelerine devam ettiğimiz Serbest Ticaret Anlaşması'nın, her iki ülkeye kazan kazan sonucunu getireceğini düşünüyoruz. Biz bölgesel işbirliğini çok çok önemsiyoruz.

Ukrayna ile Türkiye, pek çok uluslararası platformda beraber. Türkiye, temmuz ayında Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanlığını alacak. Bu teşkilatın etkinliğinin artmasını istiyoruz ve bu konuda desteğinizi bekliyoruz.''

''Müteahhitlikte işbirliğinin önü açık''

Başbakan Yardımcısı Babacan, ilişkilerin önemli bir alanını müteahhitlik sektörünün oluşturduğuna işaret ederek, Türk şirketlerinin Ukrayna da 2,8 milyar dolarlık, 128 proje gerçekleştirdiğini söyledi. Babacan, ''Bu konudaki, işbirliğinin önü açık'' dedi.

Bilim, sanayi ve teknoloji konusundaki işbirliğinin imzalanan protokolün önemli bölümlerinden bir tanesi olduğunu da belirten Babacan, Türkiye olarak ulaştırma konusunu da çok önemsediklerini ifade etti.

Karayolu taşımacılığının kolaylaştırılmasının önemli olduğunu ifade eden Babacan, Karadeniz'in potansiyelinden yeterince istifade edilemediğinin de altını çizdi. Babacan, İstanbul ile Ukrayna'nın 6 ayrı şehri arasında düzenli uçuşlar bulunduğunu da söyledi.

Babacan, iki ülke arasındaki enerji alanındaki işbirliğini önemsediklerini belirterek, nükleer enerjinin Türkiye için  önemli bir konu olduğunu, Türkiye ve Ukrayna arasında söz konusu alanlarda ilgili kurumlar arasındaki işbirliğinin ilerletilmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Türkiye'de şu anda nükleer enerji santralinin bulunmadığını ifade eden Babacan, 2023 yılına kadar 3 santrali devreye almak istediklerini de kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Babacan, toplu konut alanında Türkiye'nin önemli mesafe aldığını ve özellikle imarın olmadığı, yapıların düzensiz olduğu bölgelerin kentsel dönüşüm projeleriyle yenilenmesinde güzel sonuçlar alındığını söyledi.

Türkiye ve Ukrayna arasında tarım ve ormancılık konusundaki diyaloğu önemsediklerini de belirten Babacan, kültür ve turizm alanında işbirliğinin de ilerletilmesini arzu ettiklerini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, ''Bu protokolde pek çok alanda güzel hedefler konuldu. Bu hedeflere ulaşılması konusunda bizim hükümetimizin iradesi tam. Aynı kararlılığı Ukrayna Hükümeti'nde de görmüş olmaktan çok mutluyum. Amaç, daha yakın işbirliği, ortaklık ve kazan kazan...'' dedi.

Ukrayna Sosyal Politika Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tigipko

Ukrayna Sosyal Politika Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tigipko da Ukrayna ekonomisi hakkında bilgi verirken, Türkiye'nin Ukrayna için, çok önemli bir ortak olduğunu belirtti ve iki ülke arasındaki işbirliğine büyük önem verdiklerini söyledi.

Tigipko, Ukrayna ve Türkiye arasında, bilim, teknoloji, ulaştırma, enerji, toplu konut alanındaki işbirliği alanlarının geliştirilmesi gerektiğine işaret etti.

Babacan, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kostyantin Grishenko, Ukrayna Maliye Bakanı Yuriy Kolobov ve Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov ile biraraya geldi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler