YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin yanındayız
İndirilen Suriye uçağıyla ilgili ABD'den Türkiye'ye destek geldi.
Türkiye'nin yanındayız
12 Ekim 2012 / 07:48 Güncelleme: 12 Ekim 2012 / 07:52

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Esed rejimine silah akışına son vermeye yönelik çalışmalarında Türkiye'nin yanında olduklarını söyledi.

ABD Başkanlık uçağı Air Force One'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Earnest, Suriye uçağının Esenboğa Havalimanı'na indirilmesiyle ilgili ABD yönetiminin görüşünün sorulması üzerine, konuya ilişkin haberleri gördüğünü, ancak bu spesifik olaya dair yorum yapamayacağını belirtti.

Earnest, ABD yönetiminin uzun süredir, Esed rejimine silah akışına son verilmesi gerektiği yönünde bir politika yürüttüğüne işaret ederek, ''Esed rejimine silah akışının son bulması için bölgede ve dünya genelindeki müttefiklerimiz ve ortaklarımızla agresif şekilde çalışıyoruz. Bunu yapmamızın nedeni, Esed rejiminin bu silahları Suriye halkına karşı giriştiği menfur şiddet eylemlerinde kullanıyor olması'' dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla, Esed rejimine silah akışını önleme çabalarında ortaklarımız ve müttefiklerimizin yanında duruyoruz ve elbette Suriye'deki istikrarsızlığın getirdiği bir dizi zorlukla mücadelelerinde Türkler'in de yanındayız. Türkiye-Suriye sınırındaki mülteci akışını, Suriye askerlerinin attığı top mermilerinin sınırı geçerek Türkiye'ye düştüğünü gördük, bunun sonucunda Türk vatandaşlarında kayıplar yaşandı.

Dolayısıyla, bir dizi zorlukla mücadelelerinde ve Esed rejimine silah akışına son vermeye yönelik çalışmalarında elbette Türkiye'nin yanında duruyoruz. Ancak bu spesifik olayla ilgili olarak, haberleri gördüğümüzü söylemenin ötesinde bir yorum yapamayacağım.''  aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler