YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin yanındayız
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, 'Müttefikimiz Türkiye'nin yanında duruyoruz.' dedi.
Türkiye'nin yanındayız
11 Ekim 2012 / 07:27 Güncelleme: 11 Ekim 2012 / 08:20

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ''NATO olarak açıkça ortaya koyduk ki Suriye ordusunca Türkiye'nin egemenliğine saldırı kabul edilemez. Müttefikimiz Türkiye'nin yanında duruyoruz'' dedi.

Carney, günlük basın toplantısında, Suriye'den atılan top mermisinin Türkiye'ye düşmesinin ardından iki ülke arasında son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin soru üzerine, ABD olarak Türkiye'nin yanında durduklarını söyledi.

Suriye'nin sınır boyunca provokatif eylemleri durdurma ve Türkiye'nin egemenlik hakkına saygı göstermekle yükümlü olduğunu belirten Carney, şunları kaydetti:

''Beşşar Esed, Suriye halkına önderlik etmede tüm meşruiyetini uzun süredir kaybetti ve Esed rejimi, Suriye'deki kontrolünü koruma noktasında zorlanıyor. Suriye Hükümeti, artık çatışmaların olmadığı şehirler dahil, ülkenin büyük bir alanında kontrolünü kaybetti.

(Hükümetten) Ayrılmalar devam ediyor ve ekonomi görülmemiş baskı altında. NATO olarak açıkça ortaya koyduk ki Suriye ordusunca Türkiye'nin egemenliğine saldırı kabul edilemez. Müttefikimiz Türkiye'nin yanında duruyoruz.''

Carney, Türkiye ile bundan sonrasına ilişkin yakın istişare içinde olmaya devam edeceklerini de belirtti. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler