YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin uyarısına Rusya'dan jet cevap
Dışişleri Bakanlığı, bir Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle Moskova'ya sert tepki gösterdi. Rusya ise Türkiye'ye 'navigasyon hatası' şeklinde cevap verdi.
Türkiye'nin uyarısına Rusya'dan jet cevap
05 Ekim 2015 / 12:16 Güncelleme: 05 Ekim 2015 / 15:28

Türkiye, Suriye'ye yönelik angajman kurallarını Rusya'ya karşı uygulamazken, Moskova'yı söz konusu ihlalin tekrarlanmaması konusunda uyardı. Rusya ise ihlalin "navigasyon hatası"ndan kaynaklandığını savundu.

Rus jetleri ile Türk jetleri karşı karşıya geldi

TÜRKİYE'DEN SERT TEPKİ: BİR DAHA OLURSA...

Dışişleri Bakanlığı'ndan biraz önce yapılan açıklamada ise "Rusya Federasyonu'na ait bir savaş uçağı3 Ekim saat 12.08'de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye'ye geçerek terk etmiştir" denildi.

RUSYA: NAVİGASYON HATASI

Hurriyet Daily News'dan Sevil Erkuş'un haberine göre, Rusya Türkiye'ye, ihlalin "navigasyon hatası"ndan kaynaklandığını bildirdi.

Habere göre, Türk askeri kaynaklar, SU-30 tipi uçağın iki dakika boyunca yüzlerce metre Türk hava sahasını ihlal ettiğini ancak yapılan uyarının ardından Suriye'ye döndüğünü söyledi.
Ankara'daki Rus Büyükelçiliği yetkilileri de Hurriyet Daily News'a yaptıkları açıklamada, Moskova'daki Türk askeri ataşesinin hatayla ilgili bilgilendirildiğini belirtti.

İNGİLTERE'DEN TEPKİ

Rus uçağının Türk hava sahasını ihlaline İngiltere de tepki gösterdi.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, "Rusya’nın Türk hava sahasını ihlali pervasız ve endişe vericidir. Birleşik Krallık ve diğer NATO müttefikleri, Türkiye ile omuz omuzadır" diye tweet attı.

AKILLARI SIRA GAZLIYORLAR
 // AK OSMANLI
DÜMENCİ İNGİLİZLER...
05 Ekim 2015 Pazartesi 13:08
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler