YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin rolünü takdir etti
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türkiye'nin Suriye'deki krize çözüm bulunması yönündeki rolünü takdir etti.
Türkiye'nin rolünü takdir etti
22 Şubat 2012 / 23:58 Güncelleme: 23 Şubat 2012 / 00:04

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede, ''Türkiye'nin Suriye'deki krize çözüm bulunması yönündeki rolünü takdir ettiğini'' söylediği bildirildi.

BM Sözcülüğü tarafından verilen bilgiye göre, Genel Sekreter'in Londra'da görüştüğü Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na ''Türkiye'nin Suriye'deki krize çözüm bulunması yönündeki rolü ile Suriyeli mültecilere yardım ve barınak sağlamasını takdir ettiğini'' söyledi.

Ban Ki-mun'un görüşmede Davutoğlu'na, uluslararası toplumun en zor meselesinin bugün Suriye'de şiddetin devam etmesi olduğunu ve bu şiddetin sona ermesi gerektiğini belirttiği, bu kapsamda Tunus'ta cuma günü düzenlenecek uluslararası toplantının, Suriye'ye ilişkin kapsamlı diplomasi açısından ve Suriye'ye insani yardımın ve bu yardımın erişiminin nasıl sağlanacağının tartışılması açısından iyi bir fırsat olmasını umduğunu ifade ettiği de bildirildi.

Görüşmede Kıbrıs meselesi, Somali, Medeniyetler İttifakı Girişimi ve Ortadoğu Barış Sürecinin de ele alındığı belirtildi.

Ban Ki-mun, yarın yapılacak Uluslararası Somali Konferansı çerçevesinde Londra'da temaslarda bulunuyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler