YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Bilgiç'ten iftar
Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Bilgiç'ten iftar
17 Temmuz 2014 03:30
Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, cumhurbaşkanlığı seçimi için yurtdışındaki Türk vatandaşlarına oy kullanma hakkının tanınmış olmasının önemli bir gelişme olduğunu belirttti.

Bilgiç; "Bu hakka sahip çıkmak lazım. Vatandaşlarımızı oy kullanmaya davet ve teşvik ediyorum" dedi.

Bilgiç, Büyükelçilik rezidansında iftar verdi. İftara, aralarında Elçi Müsteşar Fatih Ulusoy, Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, KKTC'nin Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, İngiltere Türk Demokratlar Birliği (UETD) Başkanı Muttalip Ünlüer, THY Londra Müdürü Osman Battal, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İngiltere Başkanı Hakan Camuz, Büyükelçilik Ekonomi Başmüşaviri Coşkun Cangöz, Din Hizmetleri Müşaviri Sadi Arslan, Sofra restoranlarının sahibi Hüseyin Özer'in de bulunduğu davetliler katıldı.

Büyükelçi Bilgiç, iftar yemeğinden önce yaptığı konuşmada, ramazan aylarının insanlık değerlerinin tekrar düşünülmesine vesile olduğunu belirterek, "Ramazan toplumumuzdaki dayanışma, birliktelik duygularını güçlendirir. Aslında yılın diğer aylarında da bu duygularla hareket edilirse, neler yapılabileceğine, nasıl başarılı olunabileceğine dair ciddi ilhamlar verir" diye konuştu.

"Birliktelik ruhu yaratmaya çalışacağız"

Türkiye'nin, Birleşik Krallık ile ilişkilerini her alanda güçlendirdiğini ve çeşitlendirdiğini kaydeden Bilgiç, "Toplumumuzun ilerlemesine ve gelişmesine katkı sağlayan tüm grup, dernek ve bireylerle bu çatı altında bir araya geleceğiz, istişarelerde bulunacağız ve toplumumuzun zenginliğini Birleşik Krallık'a iyi yansıtacak bir birliktelik ruhu yaratmaya çalışacağız. Ancak bu birliktelik ruhunu yakalayarak ülkemizin ve toplumumuzun konumunu yükseltebiliriz" ifadelerini kullandı.  

Büyükelçi Bilgiç, iftarda bulunmayan Türk toplumunun diğer mensuplarıyla da zaman içinde farklı vesilelerle bir araya gelineceğini kaydetti.

Türk-İngiliz ikili ilişkilerinin daha çok gelişmesi için en önemli unsurlardan birinin ikili ticaretin artırılması olduğunu anlatan Bilgiç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaret hacminin iki katına çıkartılması hedefini anımsattı. 2010 yılında 11,8 milyar dolar olan ticaret hacminin, 2013 yılında 15 milyar doları aştığını vurgulayan Büyükelçi, "Doğru yolda ilerliyoruz ama daha çok çalışmamız gerekiyor" dedi.

Birleşik Krallık'taki nüfusla doğru orantılı olarak siyasi katılımın artırılmasının de hedeflendiğini dile getiren Bilgiç, mayıs ayındaki yerel seçimlerde Türk kökenli belediye meclisi üyesi sayısının iki katına çıktığını hatırlattı.

"Randevu alınması gerekiyor"

Birleşik Krallık'ta 2 ve 3 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen Bilgiç, şunları ifade etti:

"Yurtdışındaki vatandaşlarımıza bu hakkın tanınmış olması önemli bir gelişmedir. Bu hakka sahip çıkmak lazım. Oy kullanmak üzere kaydolmuş tüm vatandaşlarımızın 20-25 Temmuz tarihleri arasında randevularını almaları gerekiyor. Onları oy kullanmaya davet ve teşvik ediyorum. Randevuların alınması konusunda Londra Başkonsolosluğumuzun duyurularını çok yakından takip etmelerini rica ediyorum. İlk kez yapılacak, bu süreçte bazı sıkıntılar olabilir. Ama bu sıkıntıların meydana gelmemesi için elimizden gelen tüm gayreti göstersek de, hepsini aşamayabiliriz. Yüksek Seçim Kurulu'nun kurallarının uygulandığını hatırlatmak istiyorum."

Çanakkale Savaşları'nın gelecek yıl 100. yıl dönümü olduğunu belirten Bilgiç, bu çerçevede gelecek yıl yapılacak etkinliklerin 21. yüzyılın ruhuna uygun bir şekilde, dayanışma ve birliktelik içinde hayata geçirilmesinin önemini vurguladı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler