YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin IŞİD rolü belli oluyor
İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond: "Türkiye'nin, koalisyonda oynamak istediğini söylediği önemli rolü nasıl oynayacağı konusuna önümüzdeki birkaç gün içinde açıklık getirileceğini görmeyi bekliyorum"
Türkiye'nin IŞİD rolü belli oluyor
09 Ekim 2014 / 11:22 Güncelleme: 09 Ekim 2014 / 11:24

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Türkiye'nin, terör örgütü IŞİD ile mücadele yürüten koalisyonda oynayacağı rolün gelecek birkaç gün içinde belli olmasını beklediğini söyledi.

ABD'nin başkenti Washington'da temaslarda bulunan ve ABD'li mevkidaşı John Kerry ile bir araya gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, BBC 2'de yayınlanan 'Newsnight' programına katıldı.
 
ABD'nin öncülüğünde IŞİD'e karşı yürütülen hava operasyonlarını değerlendiren Hammond'a, Türkiye de soruldu.
 
"Kürtlerin Türk sınırının her iki tarafındaki çıkarlarından dolayı bölgedeki durum karışık." diyen Hammond şunları söyledi:
 
"Türkiye rehine krizini çözdüğünden beri, koalisyonda önemli bir rol oynama niyetinde olduğu konusunda net. Buna kara güçlerini kullanmak da dahil. Bu rolün nasıl olacağı ve kara güçlerinin koalisyon çabalarındaki rolünün nasıl gerçekleşeceği henüz belli değil.
 
ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli general John Allen'in gelecek hafta başında Türkiye'ye gideceğini biliyorum. Türkiye'nin koalisyonda oynamak istediğini söylediği önemli rolü nasıl oynayacağı konusuna önümüzdeki birkaç gün içinde açıklık getirileceğini görmeyi bekliyorum."
 
İngiltere, Irak'ta IŞİD'i hedef alan hava saldırılarına geçen haftadan bu yana devam ediyor. Birleşik Krallık, Suriye'deki hava operasyonunda ise yer almıyor.

Güvence neden vermiyorsunuz?
 // Muhafız
Türkiye kara gücüyle girmeden önce siz NATO olarak Türkiye'ye Tampon bölge ve uçuşa yasak bölge güvencesi veriyormusunuz?, bu Tampon bölge ve uçuşa yasak bölge olayını kuzey Irak ta uyguladınızda neden Suriye'nin kuzeyinde uygulamıyorsunuz?, bu güvenceyi vermezseniz, Türkiye Suriye'ye girdiğinde beşar Esad ın uçakları saldırdığında Türkiye beşar Esad a karşı savaştığında aynı zamanda Rusya yı, İran ı karşısına alacaktır, o zaman NATO gerçekten Türkiye yi koruyabilecekmi acaba???!! ...
09 Ekim 2014 Perşembe 13:50
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler