YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin eski Vatikan Büyükelçisi'nden Papa'ya eleştiri
Türkiye'nin eski Vatikan Büyükelçisi'nden Papa'ya eleştiri
14 Nisan 2015 11:38
ürkiye'nin Vatikan nezdindeki eski büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Papa Franciscus'un 1915 olayları hakkında tek gerçek varmış gibi hareket etmesinin sıkıntılı bir yaklaşım olduğunu belirterek, "Türkiye-Vatikan ilişkilerinin geleceği konusunda endişel

Türkiye'nin 2009 ile 2014 yılları arasında 4 yıl 10 ay boyunca Vatikan nezdinde büyükelçiliğini yapan Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Papa'nın Ermeni tezlerine destek veren açıklamalarını ve Türkiye-Vatikan ilişkilerini AA muhabirine değerlendirdi.

Eski Büyükelçi Gürsoy, Papa'nın pazar günü Aziz Petrus Bazilikası'nda evsahipliği yaptığı "Ermeni şehitliğinin 100. yılı ve Gregorio di Narek'in 'Kilise Doktoru' ilan edilmesi" adlı ayinde sarf ettiği sözlerini ilk duyduğunda hissettiklerini "sükut-u hayal" şeklinde tanımladı.

Papa'nın açıklamalarından Vatikan'ın, Türkiye'nin hassasiyetlerini anlamadığının ortaya çıktığına işaret eden eski büyükelçi, şunları söyledi:

"Bugüne kadar, beş yıla yakın süre Vatikan ortamında gerçekleştirdiğimiz temaslar, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Türk insanın hassasiyetini anladıkları doğrultusundaydı, kendilerinin böyle bir barış oluşturmasına etken olabileceklerine inandıkları doğrultusundaydı. Halbuki böyle bir ifadeyle sanki her şey bir anda yok ediliyor ve tek gerçeğin bu olduğu söyleniyor ki burada bir sıkıntı var."

Papa'nın Ermeni iddialarına destek verdiği ayinin sonunda Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu II. Karekin'e "Türk ve Ermeni halkları uzlaşsın" mesajı verdiği hatırlatılan Gürsoy, bir tarafa destek verirken, diğer tarafı alındırarak bunun mümkün görünmediğini ifade etti. Gürsoy, "Türkiye'nin hiçbir hassasiyetine dikkat etmeden hareket ederseniz bu olabilir mi  Bu reva mıdır  Burası sıkıntılı" ifadesini kullandı.

- "Türkiye herhangi bir devlet değil" -

Eski Vatikan Büyükelçi Gürsoy, Papa Franciscus'un Türkiye'yi şoka uğratan bu çıkışının ardından 11 Nisan'da diplomatik ilişkilerde 55 yılı geride bırakan Türkiye ile Vatikan arasında gelecek dönemdeki ilişkileri nasıl gördüğü şöyle anlattı:

"Biraz endişeliyim. Bu endişenin arkasında bana kalırsa hem Türk insanının hem Türkiye Cumhuriyeti'nin haklı bir alınganlığı olduğunu düşünüyorum. Bunu da hissetmesi lazım. Türkiye Cumhuriyeti herhangi bir devlet değil. Geçmişi, devlet geleneği olan bir devlettir ve hassasiyetleri itibariyle bu kadar hafife alınmaması gerekir."

Papa Franciscus, Vatikan'da 12 Nisan'da Ermeniler için düzenlenen ayinde, selefi Papa 2. Jean Paul döneminde imzalanan deklarasyonda yer alan 1915 olaylarıyla ilgili "20. yüzyılın ilk soykırımı" ifadesine atıfta bulunmuş ve bu durum Türkiye'nin sert tepkisine yol açmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler