YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği önünde nöbet
Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği önünde nöbet
25 Nisan 2015 00:55
Macaristan'da, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Macaristan temsilciliği ve diğer Türk sivil toplum kuruluşları Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği önünde nöbet tutarak Ermenilerin gerçekleştirmek istedikleri eylemi engelledi.

Eylemi düzenleyenlerden UETD Macaristan Başkanı Mehmet İnceoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sözde Ermeni soykırımı dolayısıyla Türkiye'nin haksız bir şekilde suçlanıyor. Macaristan'daki Ermeni diasporası büyükelçiliğimiz önünde eylem yapmayı planlıyor. Biz buna engel olmak için Macaristan'da yaşayan Türkler, Azeriler ve Macarlar olarak büyükelçilik önünde toplandık."

İnceoğlu ayrıca Ermeni olaylarının tarihçiler tarafından araştırılması gerektiğini söyleyen Macar Dışişleri Bakanına teşekkür ettiğini belirtti.

Eyleme katılan Macar İslam Cemiyeti Başkanı Zoltan Bolek ise "Bir Macar müslüman olarak Türk kardeşlerime destek vermek için buradayım. Macar İslam Cemiyeti olarak olaylarda hayatını kaybeden hem Ermenilerin hem de Türklerin acısını hissediyoruz ve bu tarihi olayların tam olarak açığa çıkarılması için uluslararası bir tarih komisyonun kurulması gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Eylemde Türk bayraklarının yanı sıra, Azerbaycan, Suriye ve Macar bayrakları da taşındı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler