YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkiye'nin başarısını istemiyorlar'
'Türkiye'nin başarısını istemiyorlar'
26 Nisan 2015 13:01
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadaği, İslam'ın güçlenmesini istemeyen odakların Türkiye'nin de başarı elde etmesini istemediklerini söyledi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhyiddin Ali Karadaği, " İslam'ın güçlenmesini istemeyen odaklar, Türkiye'nin başarı elde etmesini istemiyor. Türkiye'nin elde etmiş olduğu bu başarının devamlı olmasını istemiyorlar. Erdoğan'dan daha iyisini de bölgemizde lider olarak bulamayız" dedi.

"Ortadoğu'da Kürtler ve Barış Sempozyumu"na katılmak üzere Diyarbakır'a gelen Karadaği, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son 15 yılda büyük değişim yaşadığını söyledi.

Karadaği, 15 yıl önceki Türkiye ile bugünkü Türkiye arasında kıyaslanmayacak kadar fark olduğunu ifade ederek, bunda Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal ve iktisadi alanda uyguladığı politikaların katkısının büyük olduğunu kaydetti.

"Kürtler, geçmişte kendi dillerini konuşmaktan men edilmişlerdi. Ancak, bugün bu yasağı aştıklarını görüyoruz" diyen Karadaği, şöyle konuştu:

"Türkiye'deki Kürtler birçok haklarına ulaştılar ve ulaşmaya devam ediyorlar. Bunda AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun payı büyük. İslam'ın güçlenmesini istemeyen odaklar, Türkiye'nin başarı elde etmesini istemiyor. Türkiye'nin elde etmiş olduğu bu başarının devamlı olmasını istemiyorlar. Erdoğan'dan daha iyisini de bölgemizde lider olarak bulamayız."

"DAEŞ, cihadın arka plana itilmesine sebep oldu"

DAEŞ'in, geçmişte "hariciler" diye adlandırılan grupla birebir benzerlikler gösterdiğini dile getiren Karadaği, daha önce Afganistan'da tecrübe edilen bu olayın, DAEŞ kanalıyla kendi coğrafyalarında tecrübe edildiğini kaydetti.

Karadaği, Dünya Alimler Birliği olarak DAEŞ'ın İslam'a zarar verdiğini düşündüklerini kaydederek, "Müslüman gençlerin birbirlerini ve birilerini öldürmeleri gerçekten beni üzüyor. DAEŞ, Suriye'de savaşan muhaliflerin ve cihadın arka plana itilmesine sebep oldu. Irak'ta ve dünyanın diğer taraflarında olan mücadeleleri gölgeleyerek sadece DAEŞ üzerine yoğunlaşılmasını sağladı" diye konuştu.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler