YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiyeli bir AB çok daha güçlü olacak"
"Türkiyeli bir AB çok daha güçlü olacak"
21 Kasım 2014 18:07
Volkan Bozkır, resmi temaslarda bulunduğu Lüksemburg'da Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Jean Asselborn ile bir araya geldi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, resmi temaslarda bulunduğu Lüksemburg'da Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Jean Asselborn ile bir araya geldi.

AB katılım müzakerelerinde mutqabık kılındı

Baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyen Bozkır ve Asselborn, Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinin hızlandırılması konusunda mutabık kaldı.
Jean Asselborn, "Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde üç faslın açılması için çabalıyoruz" derken, bu kapsamda 23'üncü fasıl olan yargı ve temel haklar, 24'üncü fasıl adalet, özgürlük ve güvenlik ile 17'inci fasıl olan ekonomik ve parasal politika faslını saydı.

17. fasıl açılabilir

Asselborn, 23 ve 24'üncü fasılların Türkiye'nin üyelik sürecinde çok önemli konuları kapsadığını ve Fransa'nın Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı döneminde bloke ettiği 17'nci fasla şimdi daha ılımlı yaklaştığını belirtti.

"AB Türkiye ile daha güçlü olacak"

Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinin başlatılması kararının 3 Ekim 2005 tarihinde Lüksemburg'da alındığını, bu süreçte Türkiye'nin üyeliğini sürekli desteklediklerini hatırlatan Asselborn, 2015 yılının ikinci yarısında AB dönem başkanlığını üstlendiklerinde aynı kararlılıkla süreci ilerletmek için çalışacakları taahhüdünde bulundu.

Asselborn, 2005 yılında müzakereleri başlatırken büyük bir ülke olan Türkiye'nin 10 yl sonra üye olmayacağını tahmin ettiğini belirtti ve üyelik konusunun 2020 yılında büyük ölçüde netleşebileceğini söyledi. Jean Asselborn, "Stratejik açıdan mevcut AB'ye kıyasla Türkiyeli bir AB'nin çok daha güçlü olacağını" vurguladı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler