YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den Suriye'ye 2 kesin mesaj
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye lideri Esed ile 6,5 saat süren kritik bir görüşme gerçekleştirdi...
Türkiye'den Suriye'ye 2 kesin mesaj
10 Ağustos 2011 / 07:34 Güncelleme: 10 Ağustos 2011 / 07:59

Davutoğlu görüşmede Şam’ın ekonomik yaptırımlara hedef olabileceğini ve ülke Türkiye’nin bütünlüğünün tehlikede olduğu uyarısında bulundu. Suriye’de yaşanan katliamın son bulması için Şam’a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile yaklaşık 6,5 saat görüştü. Görüşmenin 3 saat süren ilk bölümünde Davutoğlu ve Esed’e, Türk ve Suriyeli diplomat heyetleri de eşlik etti. Daha sonra Davutoğlu ve Esed baş başa görüştü. 2 saat 15 dakikalık ikili görüşmenin ardından heyetler yeniden bir araya geldi. Yarım saat daha değerlendirmede bulunan Türk ve Suriye tarafı toplantıyı bitirdi. Görüşme sonrası açıklama gelmedi. Davutoğlu, Başkanlık Sarayı’ndan ayrılmadan kurmaylarıyla birlikte değerlendirme yaptı.

ŞOK ADIMLAR AT ÇAĞRISI

Davutoğlu’nun, Suriye’deki şiddet olaylarının sona erdirilmesi çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını Esed’e ilettiği öğrenildi. Suriye yönetimine karşı ekonomik yaptırımların uygulanabileceği vurgusu yapan Davutoğlu’nun Esed’i şu ifadelerle uyardığı aktarıldı: “Uluslararası kamuoyunu şaşırtacak şok adımlar at, halkın geleceği ile oynama. Şiddeti bitir, tankları ve askerleri çek.”

KATLİAMA SON VER

Görüşmede, halkın meşru taleplerinin zaman geçirilmeden karşılanması gerektiğini belirten Davutoğlu’nun reformlar konusunda da acele etmesini Esed’den istediği dile getirildi. Suriye’nin uluslararası arenada dışlanabileceğine dikkati çeken Davutoğlu’nun Esed’e, “Suudi Arabistan’ın ardından diğer ülkelerin de büyükelçilerini çekmesi halinde yönetimin meşruiyeti tartışmalı hale gelir” dediği bildirildi. Davutoğlu ayrıca, “Şiddet, istikrara izin vermez ve ülkenin bütünlüğünü tehdit eder” diyerek Esed’in katliamlara hemen son vermesini talep etti. Davutoğlu, Washington yönetiminin uyarı mesajlarını da Esed’e aktardı.

SINIRDA OPERASYON

Türkiye Suriye’ye “şiddete son vermesi” için bastırırken Şam operasyonlarını sürdürdü. Tanklar, Türkiye sınırına 30 kilometre uzaklığındaki Binniş kasabasına girdi. Ayrıca zırhı araçların Der Zor kentinin merkezine de girdiği ifade edildi. Askerlerin evlere baskın düzenlediği, tutuklamalar yaptığı kaydedildi. Suriye genelindeki olaylarda toplam 30 kişi katledildi.

Şam ziyaretine yakın takip

Ankara’daki kritik Şam zirvesi sırasında Başbakanlık’a gelerek görüşmeler yapan ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardone dün Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Ziyareti sırasında televizyondan Suriye’ye ilişkin gelişmeleri yakından takip etmesi dikkat çekti. Gazetecilerin soruları üzerine Ricciardone, “Suriye çok önemli ve acil bir konu. Şam’dan bana gelen haber yok. Ondan sonra belki yorum yapabilirim” dedi. Kritik Şam ziyareti öncesi ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Davutoğlu- ’nu telefonla aramıştı. Bu görüşmenin ardından Ricciardone ve ABD’nin Suriye Masası Şefi Fred Hof Ankara’da görüşmeler yapmıştı.

Suriyeli ajanlar çadır kentte iddiası

Hatay'daki Suriyeli sığınmacıların yerleştirildiği çadır kentlerde 7 Suriyeli ajan güvenlik güçleri tarafından yakalandı. Suriyeli ajanların çadır kentlere sızmak için sığınmacı gibi Güveççi Köyü sırından Türkiye'ye sığınma talebinde bulunduğu ve Hatay'daki çadır kentlere yerleştirilirken güvenlik güçleri tarafından yakalandığı kaydedildi. Suriyeli istihbaratçıların çadır kentlerde yaşayanların durumunu öğrenmek ve huzursuzluk çıkarmak için geldiği öne sürüldü. Öte yandan, sınırın diğer tarafında bekleyen Suriyeliler Türkiye'ye sızmak isteyen 1 muhaberat ajanını yakaladı. Suriye'de yaşanan olayların artarak devam etmesi gözleri yeniden Hırıbit El Coz köyüne çevirdi. Halk tarafından boşaltılan köyde tamamen Suriye ordusuna ait askerler konuşlandı. Askerlerin tek tek evleri dolaştığı da görüldü. Boş sokaklarda dolaşan Suriyeli askerler, olayların ardından Türkiye'ye olası yeni bir göç dalgasının önüne geçmeye çalışıyor.

Görüşmeye destek çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Şam ziyaretini desteklediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Davutoğlu’nun Suriye’ye gitmesine karşı çıkmıyoruz. Görüşmeli. Daha sağlam açılımların yapılması gerektiğini söylemeli. Türkiye katkıyı vermeli" diye konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "sabrımınız sonuna geldik" açıklamasını ise eleştiren Kılıçdaroğlu, "Bu sabrın sonunda ne yapacak hükümet? Askeri müdahale mi yapacak? Hangi sebeple sabrının sonuna geldiğini Başbakan’ın açıklaması lazım" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler