YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den özür dilemek felaket olmaz
Haaretz gazetesi, filo baskınında geri adım atmayan Tel Aviv hükümetine başyazısıyla mesaj gönderdi: Türkiye, İsrail'in düşmanı değil. Özür dilemesi ve ölenlerin ailele-rine tazminat ödemesi İsrail için felaket anlamına gelmez
Türkiye'den özür dilemek felaket olmaz
03 Kasım 2010 / 08:58 Güncelleme: 03 Kasım 2010 / 08:58

Mavi Marmara saldırısının ardından özür dilememekte ısrar eden İsrail'e kendi gazetesinden ilginç bir çıkış geldi. Haaretz gazetesi, İsrail'in 31 Mayıs'taki filo baskını nedeniyle ölen 9 sivil için özür dilemesi ve tazminat ödemesi gerektiğini belirtti. "Türkiye İsrail'in düşmanı değil" başlıklı yazıda, "Resmen özür dilemese bile sivil Türk vatandaşlarının ölümü nedeniyle üzüntülerini ifade etmesi ve ölenlerin ailelerine sembolik tazminat ödemesi İsrail için felaket anlamına gelmez. Prestij saplantısının ülkeye verdiği zarar çok daha ciddi" denildi. Yazıda, Türkiye'de MGK'nın, "stratejik tehditler haritasına İsrail'i dahil etmesinin ciddi ve endişe verici bir durum" olduğunun altı çizildi.

MERİDOR KORKTU, GİTMİYOR

Öte yandan İsrail Başbakan Yardımcısı Dan Meridor, Mavi Marmara gemisine düzenlenen baskındaki rolü nedeniyle tutuklanabileceği endişesiyle İngiltere'ye yapacağı ziyareti iptal etti. Eski Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Tzipi Livni de, İsrail ordusunun 2009 yılı başında "Dökme Kurşun Operasyonu" adı verilen Gazze Şeridi'ne saldırısı sırasında savaş suçu işlediği gerekçesiyle, bir İngiliz mahkemesinin hakkında yakalama kararı çıkarması üzerine Londra gezisini iptal etmişti. (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler