YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den listeye giren güçlü Müslüman kadın 8'inci sırada yer alıyor
Türkiye'den listeye giren güçlü Müslüman kadın 8'inci sırada yer alıyor
Türkiye'den listeye giren güçlü Müslüman kadın 8'inci sırada yer alıyor
22 Mart 2009 / 11:11 Güncelleme: 22 Mart 2009 / 00:00

İngiltere'de yayımlanan The Times Gazetesi ile İnsan Hakları Komisyonu'nun ortaklaşa yaptıkları seçim sonucunda aralarında bir Türk'ün de bulunduğu İngiltere'deki en güçlü 13 Müslüman kadın belirlendi.


Ülkede halen 100 bin civarında çalışan Müslüman kadın bulunduğuna dikkati çeken gazete, oluşturulan listenin ilk olduğunu duyurdu. 50 başarılı Müslüman kadından oluşan liste üzerinden yapılan seçim sonucunda, belirlenen en başarılı 13 kadının arasına Kent Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Gülnur Aybet de girdi.


Listenin 8. sırasında yer alan 44 yaşındaki Kent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyelerinden, siyaset bilimci Dr. Gülnur Aybet  kendisinin baskın olarak erkek egemen bir alanda faaliyet gösterdiğine işaret ederken, çalıştığı alandaki güçlüklere değindi. Aybet, ''Müslüman bir kadın olmak, bu zorlukları üç kat arttırıyor'' derken, bu durumun iş yerinde kabul edilme ve yükselme açısından engeller yarattığını anlattı.


Din ile kariyer arasında hiçbir çatışma görmediğini söyleyen Aybet, Avrupa kültürüyle yaşayan İstanbullu bir aile mensubu olduğunu belirtti. İngiltere;ye 3 yaşında iken geldiğini anlatan Aybet, her zaman başarıya yönelik cesaretlendirildiğini de anlattı.


Aybet;in yer aldığı listede, baronesler, iş kadınları, eğitimciler ve gazeteciler bulunuyor

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler