YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den İsrail'e sürpriz atak
Savcılık, 174 İsrail askeri hakkında kırmızı bülten çıkartılması için harekete geçti.
Türkiye'den İsrail'e sürpriz atak
13 Ekim 2011 / 10:45 Güncelleme: 13 Ekim 2011 / 10:45

Savcılık, Mavi Marmara baskınına katılan ve emri veren 174 İsrail askeri hakkında kırmızı bülten çıkartılması için harekete geçti. Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunuldu.

İsrail’in uluslararası sulardaMavi Marmara gemisine düzenlediği baskınla ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı MehmetAkif Ekinci, 9 Türk vatandaşının öldürüldüğü saldırı emrini veren ve tetiği çeken 174 İsrailli’ye kırmızı bülten çıkarılması için harekete geçti.

Savcı Ekinci isimleri ve fotoğrafları belli olan ancak açık kimlikleri bulunmayan bu kişilere dava açılabilmesi içinAdalet Bakanlığı’na yazı yazdı. Gazze’ye yardım götürenMaviMarmara gemisine 30 Mayıs 2010’da İsrailli komandolarca denizden ve havadan baskın düzenlenmiş, çıkan olaylarda 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.Olayı soruşturmakla görevlendirilen Ekinci, yüzlercemağdurun ifadelerini veAdli Tıp raporlarını tespit ettikten sonraAdalet Bakanlığı kanalıyla İsrail’e yazı göndererek saldırıya katılanların açık kimliklerinin bildirilmesini istedi.Ancak aylarca süren beklemeye rağmen bir yanıt gelmeyince soruşturma kilitlendi.

SOSYAL MEDYAYA MERCEK

İsrailHükümeti, Türkiye’nin talebine cevap vermeyinceMaviMarmara baskınının görüntüleri Türk istihbarat birimlerince incelendi.Ardından Facebook ve Twitter gibi sosyalmedya sitelerinde askerlerin bilgilerine ulaşılmaya çalışıldı. Bu isimler, İsrail’deki haber kaynaklarınca da onaylandı. İsrail basını tarafından yayımlanan fotoğraflar, baskın anını gösteren video kayıtları incelendi. Bu bilgilere İnsanHak veHürriyetleri İnsani YardımVakfı da bazı isimlerle destek verdi.

ŞEMA SAVCILIKTA

Türk istihbarat birimlerince aylarca süren yoğun çalışmalar sonucu operasyona katılan ve emri veren 174 kişinin isimleri ve bunlardan 148’inin fotoğrafları bir şema halinde savcılığa sunuldu. Ekinci vakit kaybetmeden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kanalıyla Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkilerGenelMüdürlüğü’ne gönderildi. Müdürlük de dosyayı İsrail’e gönderdi ve istinabe (Davanın görülmekte olduğumahkemeye gönderilmek için başka bir yerde bulunan bir tanığın oradakimahkeme tarafından ifadesinin alınması) yoluyla bu kişilerin olaylara karışan kişiler olup olmadığını sordu.

SÜRPRİZ ATAK

Bu yazışmalara da İsrail’den yanıt gelmedi. Savcı Ekinci bunun üzerine sürpriz bir adım atarak, listede adı geçen kişiler hakkında yakalama kararı verilmesi için Adalet Bakanlığı’na yazı yazdı. Yazıda şüphelilerin tüm dünyada Interpol aracılığıyla aranabilmesi için kırmızı bülten çıkarılması istendi. Yazıda ayrıca bu kişiler için dava açılabilmesi için bakanlıktan bir formül bulunması talep edildi. Mevcut UYAP sisteminde şüphelilerin açık kimlikleri ve adresleri olmadan dava açılamadığını hatırlatan Savcı Ekinci, bu sorunun nasıl çözülebileceğini sordu. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler