YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den Hindistan'a 'turizm' çıkarması
Türkiye'den Hindistan'a 'turizm' çıkarması
18 Ağustos 2015 16:10
Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde, TÜRSAB ve THY işbirliğiyle Güneydoğu Asya'dan turist çekebilmek amacıyla ekim ayında Hindistan'da turizm çalıştayı düzenleyecek.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Türk Hava Yolları (THY) işbirliğinde, Türkiye'yi tanıtmak ve Güneydoğu Asya'dan turist çekebilmek amacıyla Hindistan'da ekim ayında "turizm çalıştayı" düzenlenecek.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birlik olarak potansiyel pazarları inceleyerek turizm olanaklarını geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

TÜRSAB'ın dünyanın değişik destinasyonlarında çalışma yürüttüğünü dile getiren Ulusoy, bu çerçevede 3-8 Ekim'de Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi ile Mumbai kentinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının ev sahipliğinde, TÜRSAB ve Türk Hava Yolları işbirliğinde Türkiye temalı "turizm çalıştayı" düzenleyeceklerini söyledi.

Ulusoy, Türkiye'nin turizm potansiyelini ve ürünlerinin Hintlilere tanıtmayı amaçlayan çalıştaya Türk ve Hintli tur acentalarının katılacağını aktardı.

- Hindistan'ın önemi giderek artıyor

 Çin'in ardından dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan'ın, sahip olduğu nüfus potansiyeliyle dikkati çektiğini söyleyen Ulusoy, ülkenin ekonomik büyüklüğünün son yıllarda ciddi oranda artmasının Hintlilerin yurtdışı seyahatlerindeki artışını da getirdiğini ifade etti.

Ulusoy, 2000'de 4, 42milyon olan yurtdışına giden Hintli sayısının, geçen yıl 18, 33 milyona çıktığına işaret ederek, Türkiye'ye 2000 yılında 10 bin 754, geçen yıl ise 119 bin 503 Hintlinin geldiğini söyledi.

Bu yılın ilk yarısında da yükselme eğiliminin sürdüğünü, bir önceki ocak-haziran dönemine göre yüzde 9,95'lik bir artış olduğunu dile getiren Ulusoy, " Hindistan pazarını gerek Türkiye gerekse dünya  açısından önemli kılan unsur,turizm harcama potansiyeli. 2000'de 2,7 milyar dolar seviyesinde olan Hintlilerin turizm harcaması, geçen yıl sonunda 14,6 milyar dolara yükseldi. Nüfusun büyüklüğü, yurtdışı çıkış sayılarındaki artış ve harcamalardaki yükseliş hesaba katıldığında Hindistan'ın Türk turizm açısından önemi giderek artmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Ulusoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl Asya'dan Türkiye'ye gelen yaklaşık 5 milyon 700 bin turistin 2 milyonunun Güney Asya ülkelerinden geldiğini sözlerine ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler