YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den Filipinler’e dört koldan yardım
Türkiye'den Filipinler’e dört koldan yardım
01 Aralık 2013 11:48
Filipinler'i vuran Haiyan tayfunundan sonra harekete geçen ilk ülkelerden olan Türkiye, bu ülkede Kızılay, AFAD, TİKA ve STK'lar aracılığıyla yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Filipinler'i vuran Haiyan tayfunundan sonra ilk harakete geçen ülkelerden biri olan Türkiye, bu ülkede Kızılay, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Filipinler hükümeti ile bazı ortak çalışmalar yapmak, felaketin ardından yapılacaklar konusunda projeler hazırlamak ve yardımda bulunmak üzere Cebu kentine gelen TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Barbaros Akçakaya, çalışmalarını AA muhabirine değerlendirdi.

Akçakaya, Filipiler'in şu anda çok zor durumda olduğunu, özellikle Tacloban bölgesinde çok fazla sayıda ölü bulunduğunu ve Filipinler hükümetinin bu krizle tek başına başedecek durumda olmadığını söyledi.

TİKA olarak burada bulunma amaçlarının, daha önceden Filipinler'le yürüttükleri teknik işbirliği süreci olduğunu, iki ülke arasındaki işbirliğine yönelik orta ve uzun vadede neler yapılabileceği üzerine programları bulunduğunu vurgulayan Akçakaya, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz günlerde Mindenova bölgesinde yapmış olduğumuz proje çalışması neticesinde okullara yönelik bir çalışma başlatıldı. Manila'da merkezi hükümetin Sağlık ve Eğitim Bakanlıkları ile orta ve uzun vadeli teknik işbirliği projelerine ilişkin çalışmalar yapıldı ve önümüzdeki dönemde bir takım projeler geliştirilecek. Bu brojeler kapsamında özellikle Eğitim Bakanlığının bizden talep etmiş olduğu, afet bölgesindeki okulların afet vesilesi ile arşivlerinin yenilenmesi ve dijital ortama aktarılması talepleri oldu ve bu talebi erçekleştireceğiz."

Çalışmalarının sadece hükümet boyutunda olmadığını vurgulayan Akçakaya, şunları kaydetti:

"Yarın itibarıyla Tacloban ve Ormok içerisinde 55 ton gıda yardımı yapacağız. Bu yardım, 55 bin kişiye ulaşacak şekilde hazırlandı. Yarın itibarıyla bölgede çalışma yapacağız. TİKA olarak Flipinler'le daha sonraki süreçte afetin etkilerinin azaltılması ve ortadan kaldırılması yönünde bir çok çalışmalar yapılacak. Burada yaptığımız görüşmelerde buna yönelik proje tekliflerini aldık ama şuan insani bir dram var, bu çerçevede hızlı bir şekilde harekete geçerek yarın itibarıyla afet bölgesinde çalışma yürüteceğiz."

"Türkiye bölgede çok etkin"

Türkiye'nin halihazırda bölgede Kızılay, AFAD, sivil toplum kuruluşları ve TİKA ile 4 koldan çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan Akçakaya, Türkiye'nin burada çok etkin çalışmalar yaptığını belirtti.

Yardım çalışmaları konusunda bölgedeki ekiplerle bir koordinasyon toplantısı yaptıklarını ifade eden Akçakaya, "Şu an görebildiğim kadarıyla afet bölgesinde oldukça etkin bir Türkiye var. Türkiye daha önce Somali krizi olsun, Myanmar'daki yaşanan krizler olsun, Pakistan'daki yaşanan deprem ve sel felaketleri olsun krizlere çabuk müdahele konusunda hem ülke içinde ciddi bir organizasyona sahip hem de uluslararası operasyonları çok başarılı bir şekilde yürütebiliyor" dedi.

Doğal afet ve krizlere müdahale konusunda gerek Türk Kızılayı gerekse TİKA ve Türk sivil toplum kuruluşlarının çok çabuk şekilde harekete geçebildiğini vurgulayan Akçakaya, "Filipinler hükümetiyle yaptığımız toplantılarda, sayın Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay himayesinde afetten sonra ilk harekete geçen, bölgeye ilk ulaşan ülkelerden biriyiz. Bu, Filipinler hükümeti tarafından çok takdir görmüş durumda. Bu, bizim için bir ilk değil. Geçmiş yıllardan başalayarak uluslararası krizlere, afet bölgelerine ulaşmada Türkiye'nin çok ciddi bir kapasitesi var ve tüm dünya da bunu artık çok rahatlıkla görebiliyor" diye konuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler