YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den BM'ye Bayırbucak mektubu
Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanlığı'na mektup göndererek, Suriye'de sivillere yönelik saldırıların engellenmesi için gerekli önlemlerin alınmasını talep etti.
Türkiye'den BM'ye Bayırbucak mektubu
24 Kasım 2015 / 06:25 Güncelleme: 24 Kasım 2015 / 08:15

Suriye'de Rusya'nın hava saldırılarıyla destek verdiği rejim güçleri ile Hizbullah militanlarının Bayırbucak'ta sivil Türkmen yerleşimlerini hedef alması üzerine Türkiye konuyu BM gündemine taşıdı.

BMGK Başkanlığı'na gönderilen mektupta, Suriye'nin kuzey batısında Türkmen köylerine hava ve kara operasyonlarıyla saldırılmasından endişe duyulduğu kaydedildi.

Konsey'in kasım ayı başkanı İngiltere'ye iletilen mektupta, Rus hava kuvvetlerinin misket bombalı hava saldırıları, rejim güçleri ve Hizbullah militanlarının kara operasyonları neticesinde ağır sivil kayıplar verildiği vurgulanarak, "Sivillere yönelik bu elim saldırılar, 'terörizmle savaşıyoruz' bahanesiyle meşru gösterilemez, çünkü bölgede DAEŞ, El Nusra cephesi ve El Kaide bağlantılı gruplar bulunmuyor" ifadelerine yer verildi.

Sivillere yönelik ağır insan hakları ihlallerinin Suriye'deki krizi daha da derinleştireceği uyarısı yapılan mektupta, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi'nden sivillerin hedef alınmasının engellenmesi için tüm gerekli önlemleri almaları istendi.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilciliği'nden, AA'nın sorusu üzerine yapılan açıklamada da BMGK Başkanlığı olarak mektubun alındığı ve talebe ilişkin konsey üyeleri ile müzakere halinde olunduğu bildirildi.

 

AA

 // ümmet
Bu milletler kime karşı birleşmiş milletler acaba... bizim yanımızda olmadıkları malum... ümmed'in karşısında hepsi birleşmiş (tek) millet. Allah ümmed'i Muhammed'e (s.a.v.) yardım etsin. amin....
24 Kasım 2015 10:16
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler