YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'den Avrupa'ya şikayetler azaldı
Türkiye'den Avrupa'ya şikayetler azaldı
01 Aralık 2014 11:45
Adalet Bakanlığı tarafından faaliyete geçirilen düzenlemeler sayesinde vatandaş artık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) daha az gidiyor.

Son yıllarda hukuk sahasında yapılan reformların ardından ülkemizdeki mahkemelere duyulan güven artarak, Türkiye'nin AİHM'de bulunan dosya sayısı 10 bin 205'e düştü. Türkiye, İtalya'nın ardından AİHM'de en fazla dosyası bulunan ülke iken, 4'üncü sıraya geriledi. Düşüşün gerçekleşmesinde en çok Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı getirilmesi etkili oldu.

AYM'ye yapılan müracaat sayısı kasım ayında 29 bin 126 olarak gerçekleşti. Bu müracaatlardan ise 7 bin 357'si hakkında kabul edilmezlik, 6 bin 92'si hakkında birleştirme, düşme ve ret gibi kararlar verilirken, 298'inin de kabul edilebilirliğine hükmedildi.

AİHM önündeki davaları azaltmak için atılan bir diğer adım da 2013 yılı şubat ayında kurulan İnsan Hakları Tazminat Komisyonu... Kasım ayı itibariyle komisyona 6 bin 390 başvuru yapılırken, bu dosyalardan 5 bin 275'i hakkında karar verildi. Bin 310'u yargıya taşınarak, bin 247'si de yargılama neticesinde reddedildi, 26'sı da kabul edildi.

Tüm bunlar İnsan Hakları Tazminat Komisyonunun verdiği kararların hem vatandaş tarafından kabul gördüğü hem de mahkemece uygun bulunduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor. Ayrıca, Yargıtay ve Danıştay'da artırılacak daire sayısı ile bu rakamların daha da azalacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan Adalet Bakanlığının hak ihlali tespit edilen konuların AİHM içtihatlarına uygun hale getirilmesi maksadıyla hazırladığı 'İnsan Hakları İhlallerinin Önlenmesine ilişkin Eylem Planı' ise Bakanlar Kurulu'ndan geçti.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler