YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'deki Ruslar Putin'i çok kızdıracak
Türkiye'deki Ruslar Putin'i çok kızdıracak
29 Kasım 2015 15:23
Uçak krizi sonrasında tatil için Antalya’ya gelen Ruslar ülkelerine döndü ancak kentte ev sahibi olanlar satış hamlesi yapmadı. Satışın aksine ev almak için görüşmeler devam etti.

Türkiye’nin hava sahasını işgal eden Rus uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler; Rusya’nın Türk TIR’larını ülkeye almaması, işadamlarını göz altına alması, tur iptallleri, Türk inşaat şirketlerinin şantiyelerine baskın, gıda ürünlerine sıkı denetimlerle gerildi. Milyarlarca dolarlık ticaret ve yatırımın tehlikeye girmesinin yanı sıra Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından ‘Türkiye’ye gitmeyin’ çağrısı üzerine birçok Rus vatandaş ülkesine geri döndü. Türkiye’de yaşayan Rus vatandaşlarına yapılan ülkenize dönün çağrısı üzerine, Ruslar’ın Türkiye’de en çok ziyaret ettikleri ve yabancıya konut satışında ilk sırada yer aldıkları Antalya’da emlak piyasasının krizden sonra nasıl etkileneceği merak konusu oldu.

Rahatsız değiller

Antalya Emlak Komisyoncuları Başkanı Şeref Sağlam, uçak krizinden dolayı Rus vatandaşlarından evlerini satışa çıkarmak gibi bir talep gelmediğini söyledi. Hatta tam tersine ev sahibi olmak için bir Rus vatandaşıyla daha yeni görüştüklerini belirten Sağlam, “Yaşanan krizin geçici olduğunu düşünüyorum. İnsanlar evlerini neden satsınlar? Bizim de o yönde bir beklentimiz yok. Burda kimse birbirinden şikayetçi ya da rahatsız değil” diye konuştu. Gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams’ın Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, Antalya’nın özellikle de Konyaaltı bölgesinin Ruslar’ın en çok yatırım yaptığı yerlerin başında geldiğini söyledi.

8 bin ev Ruslar’ın

Turizm dışında Antalya’nın liman şehri olmasından dolayı 500’ü aşkın Rus şirketin Antalya’da faaliyet göstermesinin talebi artırdığını belirten Erol, “Antalya’da toplam 55 bin civarında yabancı uyruklu mal sahibi var, bunun ortalama yüzde 15’ini ise Ruslar oluşturuyor” dedi. Buna göre Antalya’da yaklaşık 8 bin konutun sahibi Rus vatandaşları oluyor.

10 ayda Ruslar’a 1.750 ev satıldı

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yılın 10 ayında Türkiye genelinde 1.750 konut Ruslar’a satıldı. Rusya, bu rakam ile Irak ve Suudi Arabistan’dan sonra üçüncü sırada yer aldı. Uçak krizinden önce Ekim ayında 191 adet ev Rus vatandaşlarının oldu. 10 ayda yabancılara satılan toplam konut adedi ise 18 bin 567 olarak gerçekleşti. İlk sıra 3 bin 221 adet ile Irak’ın, ikinci sıra 2 bin 200 konut ile Suudi Arabistan’ın oldu. Toplam satışlar dikkate alındığında yabancıya konut satışının yaklaşık yüzde 10’u Rus vatandaşlarına yapılıyor.

 

VATAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler