YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye'deki Hıristiyanlar özgür olmalı"
"Türkiye'deki Hıristiyanlar özgür olmalı"
16 Temmuz 2013 10:26
Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinde yaşayan Müslümanların özgür olmasını istediği kadar Türkiye’de yaşayan Hıristiyanların özgür olmasını istediğini söyledi.

Baden-Württemberg Eyaleti’nin (BW) Schwaebisch Gmünd şehrinde dün Protestan Kiliseler Birliği Gençlik Kolları Forumu’na katılan Başbakan Angela Merkel, kiliselerle çalışmanın önemini vurguladı. Merkel, “Ülkemizde kiliselerle devlet ayrı olsa da, kiliselerle özgür ve demokratik temel düzen için çalışmak vazgeçilmezdir. Kilise değerleri Avrupa’da önemli temel değerleri oluşturur.” dedi.

Hıristiyanlığa ait değerlerin siyasette de temel unsurları oluşturduğunu dile getiren Merkel, “Fakat günlük hayattaki realiteyi de kabul etmek gerekiyor. Hıristiyan Demokratik Birlik partisi olarak aile yapısını ve evlilikleri korumalıyız. Ayrımcılığa karşı durup birlikte yaşamı önemsemeliyiz.” dedi.

Merkel konuşmasında, Württemberg Protestan Kiliseler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Steffen Kern’in bir isteğini dile getirdi. Merkel, Kern’in isteği üzerine Almanya’da yaşayan Müslümanların özgür olmasını istediği kadar Türkiye’de yaşayan Hıristiyanların özgür olmasını istediğini ifade etti.

Başbakan Merkel, kiliselerin Almanya’da yaptıkları önemli çalışmaları da överek, bunun güçlü bir hukuk devletini oluşturmadaki önemine değindi.

Hukuk devleti anlayışının daha da geliştirilmesi gerektiğine işaret eden başbakan, bu konuda kiliselerle istişareli ilerlenmesini tavsiye etti.

Yaklaşık 3 bin kişiye hitap eden Merkel programın sonunda dualarla uğurlandı.

 

CİHAN

15:22
 // zaten özgürler
Türkiyede hemen hemen bütün illerde kilise, havra, sinegok mevcuttur. Buralarda bulunan gayri müslimler ibadetlerini serbestçe yapmaktadirlar. Gayi müslimlerin bulunmadiği yerlerde dahi ibadethaneleri vardi ve açiktir. Fakat dünyada birçok yerde müslümanlar zulme uğramakta ibadetlerini rahatça yapamamaktadirlar....
16 Temmuz 2013 15:22
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler