YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye'de PKK'nın bitmesini istemeyenler var"
"PKK'nın, üyelerine TRT Şeş yasağı getirmesi kanalın ne kadar başarılı olduğunu gösterir"
"Türkiye'de PKK'nın bitmesini istemeyenler var"
20 Mayıs 2009 / 07:36 Güncelleme: 20 Mayıs 2009 / 00:00

Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Alman Federal İdare Mahkemesi'nin terör örgütü PKK'nın yayın organı Roj TV hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından konulan yayın yasağını durdurmasını değerlendirdi. Özdemir, konunun güçler ayrılığı ilkesi çerçevesinde ele alınması gerektiğini, ancak esas sorunun rekabet ile çözülebileceğini söyledi. 
 
 Özdemir, "Aslında Türkiye Roj TV'ye en iyi cevabı TRT Şeş ile vermiştir ve bu işe büyük bir ölçüde çözüm getirmiştir. Türkiye'nin demokratikleşmesi çerçevesinde Kürtçe üzerindeki yasakların kalkması, köylere eski isimlerin geri verilmesi, Kürtçe televizyon kanalının başlaması Roj TV'yle rekabeti getirmiştir. Bu işi bence rekabet çözer" dedi.


Devlet sınırları içinde özgürce yayın yapan Kürtçe bir televizyon işlediği sürece Kürtlerin önemli bir kısmın Roj TV'yi degil de TRT Şeş'i izleyeceğinden emin olduğunu vurgulayan Özdemir, "Hatta PKK'nın kendi üyelerine TRT Şeş'i izleme yasağı koyması da bu kanalın ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla devlet olarak siz vatandaşı yanınıza çekerseniz bu sorun rekabetle çözülür" diye konuştu.


Cem Özdemir, Almanya İçişleri Bakanlığı'nın Roj TV'yi kapatmak için elinden geleni yaptığını belirterek, "Bu konuda siyasi irade ortaya konuldu. Ancak demokrasilerde güç ayrımı var. Mahkemeler farklı karar alabilir" şeklinde konuştu.


Asıl sorunun kaynağının Türkiye'de olduğunu savunan Özdemir, "Asıl soru şu: 'İnsanlar neden Roj TV seyrediyor?' Herkesin eşit haklar çerçevesinde yaşadığı bir Türkiye'de Roj TV gibi televizyon istasyonları da önemini kaybeder. Ezberi bozup yeni yollar denemek gerekiyor. Zaten bunlar da şu anda Türkiye'de tartışılan konular. Bu yolun sonunda kardeşliğin güçlenmesi, huzur ve barış var" şeklinde konuştu.


DTP'li milletvekilleriyle ilgili tartışmalara da değinen Özdemir, "Bunlar daha önce denenmiş şeyler. Türkiye'de bu işin bitmemesini isteyen bir takım güçler var. DTP'nin mecliste bulunması Türkiye açısından faydalı, aksi durum PKK'yı güçlendirir" diye ifade etti.


Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler