YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de iki domuz gribi vakası daha çıktı
ABD'den gelen 2 Türk vatandaşında domuz gribi vakası
Türkiye'de iki domuz gribi vakası daha çıktı
31 Mayıs 2009 / 13:53 Güncelleme: 31 Mayıs 2009 / 00:00

ABD'den biri İstanbul diğeri İzmir'e gelen iki kişide virüse rastlandığı, durumları iyi olan hastaların gözlem altına alındığı açıklandı. Vakalarla aynı uçakta bulunanlardan 112'ye başvurmaları istendi.


- Sağlık Bakanlığı, ABD'den gelen 2 Türk vatandaşında domuz gribi vakasına rastlandığını açıkladı.


Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, New York/ABD'den yola çıkıp İstanbul üzerinden 29 Mayıs'ta İzmir'e gelen bir vatandaş ile Houston/ABD'den yola çıkıp Amsterdam üzerinden aynı tarihte İstanbul'a gelen bir vatandaşın yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları şikayetleriyle sağlık kurumlarına başvurdukları bildirildi.


Alınan numunelerin Ulusal Grip Referans Laboratuvarı'nda yapılan tetkikleri sonucunda bu iki vatandaşta domuz gribi (Influenza A/H1Nl) belirlendiği ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kuralları gereğince alınan numunelerin Uluslararası Referans Laboratuvarı'na da gönderileceği kaydedildi.


Genel durumu iyi olan hastaların, izole edilerek gözlem altına alındıkları, hastaların yakın temaslıları ve hastalarla aynı uçakta yolculuk yapan yolcuların da izlemeye alındıkları belirtildi.


Açıklamada, ''Aşağıdaki tarih ve sefer sayılı uçaklarla yolculuk yapanlardan henüz ulaşılamayan kişilerin günlük takiplerini yaptırmak üzere 112 ücretsiz telefon hattını arayarak 'Ben domuz gripli hastayla aynı uçakla yolculuk yapan kişilerdenim' şeklinde kendilerini tanıtmaları ve sağlık ekiplerinin kendilerine ulaşmalarını sağlamaları gerekmektedir:


- 28 Mayıs tarihinde New York'tan 16.30'da hareket edip 29 Mayıs'ta İstanbul'a inen THY'nin TK 002 sefer sayılı New York-İstanbul uçak yolcuları,


- 29 Mayıs saat 13.00'de hareket eden THY'nin TK 324 sefer sayılı İstanbul-İzmir uçak yolcuları,


- 29 Mayıs saat 09.50'de hareket eden KLM Havayolları KL 1613 sefer sayılı Amsterdam-İstanbul uçak yolcuları'' denildi.


ABD'den Kıbrıs Rum kesimine giden 39 yaşındaki Moldova uyruklu bir kadının H1N1 virüsü taşıdığı, Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Pasteur Enstitüsü tarafından da teyit edildi.


Rum radyosunun haberine göre, Rum Sağlık Bakanı Hristos Patsalidis, kesin ve resmi sonuç elde edilmesi amacıyla Atina Pasteur Enstitüsü'ne gönderilen örneklerin incelendiğini ve sonucun 'pozitif' çıktığını açıkladı.


Rum Sağlık Bakanı, Güney Kıbrıs'ta ilk domuz gribi vakasının Atina'dan gelen raporla resmi olarak onaylanmış olduğunu duyurdu.


Halk arasında domuz gribi olarak bilinen vakanın Rum tarafında resmen saptanmasından sonra Rum yönetimi yetkililerinin hastalığa karşı önlemlerini artırdığını belirten Patsalidis, virüsü taşıyan kadınla aynı uçaklarda yolculuk yapan tüm yolcuların da bilgilendirildiklerini açıkladı.


Bu arada Güney Kıbrıs'a ABD'den gelen bir başka kadın da grip kuşkusuyla gözlem altına alındı. Söz konusu kadının H1N1 virüsü taşıyıp taşımadığı 24 saat içinde kesinleşecek.


ABD'den, sürekli olarak ikamet ettiği Güney Kıbrıs'a dönen 39 yaşındaki Moldova uyruklu kadın, rahatsızlandıktan sonra tedavi için önceki gün Limasol Hastanesi'ne başvurmuştu. Kadında domuz gribi belirtileri görülmesi üzerine kimi tetkikler yapılmış ve tetkiklerin sonucu ''pozitif'' çıkmıştı.


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler