YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye’de iğrenilse de Çinliler için fare çok öne
Türkiye’de iğrenilse de Çinliler için fare çok öne
Türkiye’de iğrenilse de Çinliler için fare çok öne
08 Şubat 2008 / 18:51 Güncelleme: 09 Şubat 2008 / 00:00

Mehtap Aydın'ın Özel Haberi

Çinliler bereketin sembolü olan fare yılına girdi. Havai fişek gösterileri altında domuz yılını terk edip fare yılına giren Çinliler bütün yıl durdurak bilmeden çalışmanın acısını doyasıya çıkardı.

 Çinliler, kendileri için büyük anlam taşıyan; berektin sembolü fare yılını 12 yıl sonra yine büyük coşkuyla karşıladı.  Havai fişeklerin bütün gece boyunca susmadığı şehirlerde gökyüzü adeta griye büründü.  Çin halkı evlerinde mum ışıkları yakarak 2008 yılını geleneksel olarak karanlıkta karşıladılar.  Çin mutfağının geleneksel yemeklerinin yapıldığı evlerde Çinli aileler kesinlikle konuk kabul etmeyerek sadece aile fertleriyle yeni yıla girdiler.

 Türkiye’de nerede fare görsek hemen  yok etmeye çalışırız ya da korkudan bayılanlarımız dahi olur; fakat Çinliler için fare neredeyse kutsal bir hayvan. Diğer yıllardan farklı olan fare yılı Çin de çok daha coşkulu kutlanıyor. İnsanlar sabahlara kadar dondurucu soğuğa rağmen sokaklarda doyasıya eğleniyor.

 FARE ÇİNLİLER İÇİN PARA DEMEK

Kötü ruhları kovduğu düşünülen havai fişekler altında eğlenen Çinliler için fare aynı zamanda para demek. Çin ekonomisini geldiği boyutu da düşünürsek sanırım haklılarda. Fare nin çıkardığı sesi para sesine benzeten Çinliler'e göre farenin tahıl ambarında dolaşmasıda bereketinin bir işareti...

 KEDİ İLE FARE NEDEN DÜŞMAN OLDULAR 

Çin efsanesine göre, gökte bulunan ülkenin kralı yıllara isim vermek için kediden hayvanları çağırmasını istemiş. Bunu duyan fare hemen gelmiş ve kediye verilecek yıl kalmamış, bundan sonra da kedi ve fare düşman olmuş. Ayrıca, Çinli halk bilimcileri kedinin önce Sudan’da ortaya çıktığını, oradan Mısır’a ve diğer ülkelere gittiğini, oysa farenin hep Çin’de bulunduğunu savunuyor.

Fareden sonra kralın huzuruna boğa, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koç, maymun, horoz, köpek ve domuz gelmiş. Daha sonra yıllar, bu hayvanların isimleriyle anılmış. Bir iddiaya göre, 12 burcun seçilmesi ve sıralanması da hayvanların günlük hareketlerine göre saptandı.Bazı tarihçiler, bunun Çin ulusunun eski yılları kaydetme yöntemiyle azınlık milliyetlerin yılları hayvanlarla adlandırma yönteminin bir kaynaşması olduğunu, bazılarıysa 12 burcun Çin’e Hindistan’dan girdiği görüşünü savunuyor.

Çin’de M.Ö 3. yüzyılda bir gün 12 zaman birimiyle ifade edilmeye başlandı. Gece 23.00-01.00 arası, bir zaman birimi olarak kabul edilmiş. Bu sürenin, farelerin en hareketli olduğu zaman olması nedeniyle fare birinci sırada yer almış.Yine efsanelere göre, Çinlilerin bahar bayramını kutlama geleneğinin 4 bin yıllık geçmişi var. M.Ö 2100’lü yıllara gelindiğinde, zamanın insanları, Jüpiter gezegeninin bir turunu bir yaş olarak saptamış ve bunu bahar bayramı olarak kutlarken, adına da “Sui” (Çincede “yaş”) demiş. M.Ö 1000 yılında ise “Nian” (Çincede “yıl”) sözcüğüyle bahar bayramı betimlenir olmuş. “Yıl”, o zamanlar bol ürün anlamında kullanılıyordu. Tarımdan bol ürün alınmasına “bereketli yıl” denildi.

KANAL A HABER
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler