YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye'de bu da oldu
Türkiye'de bu da oldu
10 Haziran 2012 15:32
Nazilli'de yapılan çalışmalarla incirden un üretildiği bildirildi.

Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖR-KOOP) Genel Müdürü Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, incirin kullanım alanını çeşitlendirmek ve dünya pazarında daha fazla tüketimini sağlamaya yönelik olarak çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Mucit Türk İş Adamları Platformu (MUTİAP) Genel Koordinatörü Hakan Başlık'ın desteği ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Raşit Uysal'ın danışmanlığında yürüttükleri projede, ''incir unu'' üretmeyi başardıklarını belirten Şimşek, şunları kaydetti:

''Geliştirdiğimiz özel bir teknik ile elde ettiğimiz incir ununu, önce ekmek ve kekte kullandık ve olumlu tepkiler aldık. Özellikle Türk halkının beslenmesinde çok önemli yer tutan ekmeğin aromasını ve besin kalitesini artırması bizleri umutlandırdı. Buradan yola çıkarak incir ununun bebek maması, unlu mamuller, çikolata, dondurma, tatlılar, ilaç ve bitkisel destek ürünleri, içecek sektörü, kozmetik gibi bir çok üründe kullanım alanı bulabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda Ar-Ge çalışmalarını genişleterek önümüzdeki sezon taze incirden de un elde ederek incirin bir gramını dahi zayi ettirmeden ekonomiye kazandırmayı planlıyoruz.''  AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler