YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye yine mahkum oldu
Türkiye yine mahkum oldu
20 Mayıs 2010 16:18
Amerikalı kadın Türkiye'ye açtığı davayı kazandı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye'den sınır dışı edilen ABD vatandaşı bir kadının yaptığı şikayet başvurusunda insan hakları ihlalinde bulunulduğuna hükmetti.

AİHM, Türkiye'nin ABD vatandaşı Norma Jeanne Cox'a 12 bin avro ödemesini kararlaştırdı.

Cox, 2002 yılında, ''Türkiye'nin din ve vicdan özgürlüğü ile ifade özgürlüğünü ihlal ettiği'' suçlamasıyla AİHM'ye şikayet başvurusunda bulunmuştu.

AİHM, Amerikalı kadının ''din ve vicdan özgürlüğü ihlali'' suçlamasıyla yaptığı başvuruyu incelemeye almadı, ancak ''ifade özgürlüğünün'' ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı başvuruyu haklı buldu. 

Türkiye'de 1972 ve 1989 yılları arasında belirli sürelerde yaşayan, Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenim gördükten sonra İstanbul Üniversitesi, ODTÜ ve Gaziantep'te okutmanlık yaptığı belirtilen Cox, 1989 yılında, Hz İsa ile ilgili ''Günaha Son Çağrı'' filmini protesto etmek için bildiri dağıtırken gözaltına alınmış ve Türkiye'den sınır dışı edilmişti. Cox, ''misyonerlik'' yaptığı suçlamasıyla ve dini inançları gereği Türkiye'den gönderildiğini iddia etmişti. 1996 yılında tekrar Türkiye'ye giriş yapan kadın, ayrılırken, gümrük polisi tarafından ülkeye girişinin tamamen yasaklanmasını gerekçe göstererek, AİHM'ye başvurmuştu.

Türkiye'deki mahkemelerde de hakkını avukatı aracılığıyla arayan kadın, haksız yere sınır dışı edildiğini, Türkiye'nin ifade özgürlüğü ile din ve vicdan özgürlüğü hakkını ihlal etiğini iddia etmişti.

Türk hükümeti tarafından AİHM'ye daha önce verilen savunmada, Amerikalı kadının, ''dini inançlarından dolayı değil, ulusal güvenliği tehdit eden bölücü faaliyetlerde bulunduğu'' gerekçesiyle sınır dışı edildiği belirtilmişti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler