YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ve Katar'la ortak hareket eden Suudi Arabistan Batı'yı korkutuyor
Türkiye ve Katar'la ortak hareket eden Suudi Arabistan Batı'yı korkutuyor. Şaşırtıcı bir şekilde kamuoyuna açıklama yapan Alman istihbaratı BND Suudi dış politikasına sert eleştiriler yöneltti.
Türkiye ve Katar'la ortak hareket eden Suudi Arabistan Batı'yı korkutuyor
03 Aralık 2015 / 11:24 Güncelleme: 03 Aralık 2015 / 17:07

Batı'dan koparak Türkiye ve Katar'la ortak politikalar üreten Suudi Arabistan hedef haline getirilmeye devam ediliyor.

Alman istihbaratı BND dün akşam kamuoyuna bir açıklama yaptı. Açıklamada, Suudi dış politikasına sert eleştiriler yöneltildi.Der Spiegel dergisinin bildirdiğine göre, açıklamada Suudi Arabistan’ın dış politikası için “gittikçe fevrileşiyor” denildi.

Arap dünyasının lideri

Alman istihbaratı BND’nin açıklamasında Arabistan kralı Salman ile savunma bakanlığını üstlenen oğlu Muhammed’in kendilerini Arap düryasının liderleri olarak göstermeye çalıştıkları belirtilmekte.

Açıklamada ayrıca Suudilerin ABD’deki “Ortadoğu düzeninin garantörü” olma güvenini kaybettiği ve Riyad’ın Tahran’la rekabette daha fazla risk almaya hazır göründüğü vurgulandı.

BND, Suudi Arabistan’ın bölgedeki etkisini kaybetmemek için risk almaya hazır olduğunu, Suriye, Irak, Bahreyn ve Lübnan’da İran ile Suudilerin çabalarının bu ülkeleri şekillendirdiğini kaydetti.

Alman istihbaratı, bu müdahaleci politikanın “Suudi kraliyetinin genç üyeleri tarafından” empoze edildiğini söyleyerek Veliaht Prens yardımcısı Muhammed bin Selman’ı ima etti.

BND, Selman’ın diğer kraliyet üyelerinin ve Suudi halkının reform isteğini kamçıladığını ve bölgedeki dost ve müttefik ülkelerle ilişkilerin altını oyduğunu savundu.

Türkiye ve Katar'la ortak hareket eden Suudi Arabistan Batı'yı korkutuyor

Batı ile işbirliği yaparken yere göre sığdırılamayan Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar'la ortak hareket etmeye başlayınca hedef haline getirildi. 

Suudların Arap dünyası liderliğinden Mısır'ı indirerek kendilerinin geçmesi ve ABD politikalarından mümkün olduğunca kopup öz politika üretmeleri Batı'yı rahatsız ediyor.

r1-004.jpg

 // cihan altın antalya
Arabistan gibi buyu topraklara sahip Bi ülke .petrolden zengin olmuş devlete ve halka sahip bi ülke olmasına rağmen..hagla suyunu. Halkına. Gece su tankerleriyle Taşıyosa ve yıllardır. Amerika ve muttefikleri. O ülkenin petrolunu ve parasını. Bi vampir gibi emiyosa. O kadar paraya sahip bi ülkenin alt yapısı yoksa. Eeeee bi yerde gozu acılacaktır anlayacakdır Müslümana Müslümandan başka dost. Kardeş. Olmiyacagını ...gercekleri yazsın. Türk basını .............
05 Aralık 2015 09:40
 // iş bitmiş
Yahu bdn vs.... bunlar bizdeki PARALELCİLER EN ÖNDE olmak üzere harf zengini teröristlerin hamileri olan yabancıların almanya bürosu(!) değil mi? Kaçan paralelciler nefesi almanya da almadı mı? Paralel yabancı istihbarata çalışıyorsa en kritik kurumlarda cebren ve hile ile yükseltilenler ne zararlar verdi nasıl buralarda etki alanı kurdular yetmedi alttan gelenlerin de artık rahat rahat önlerini açıyorlar ülkemizin istihbaratı liste veriyor hala yok efenim deniliyorsa iş bitmiş...
03 Aralık 2015 18:41
adale gevşetici kullan
 // afyonlu
ey bdn sen hıristiyan, türkiye, katar ve suudi Arabistan Müslüman. Müslüman Müslümanla hiç dost olmazmı. bu yakınlaşma neden seni çok korkutuyor. çıkarlarınamı ters. dna namı ters, hücrelerinemi ters. yahu biraz normalleşin artık. gerilmeyin, kendinizi gevşek bırakın. ...
03 Aralık 2015 Perşembe 14:15
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler