YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, uranyum merkezi mi olacak?
Türkiye, uranyum merkezi mi olacak?
24 Ocak 2008 12:27
Türkiye, uranyum merkezi mi olacak?


İran'ın uranyum zenginleştirmesini neredeyse ''savaş ilanı'' sayacak olan ABD yönetimi Türkiye'ye yeşil ışık yaktı. Henüz kendi nükleer santrallerini tartışan Türkiye ise, uranyum zenginleştirme merkezi olmaya aday...


Son olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD ziyaretinde gündeme gelen proje gerçekleşirse, Tahran, uranyumu Türkiye'den alabileceğini açıkladı.


Türkiye, bu adımla Batı dünyası ile İran arasındaki anlaşmazlığı gidermeye aday ülke konumuna geldi.


Nükleer enerji santrallerinin yakıtı olan zenginleştirilmiş uranyum, aynı üretim aşamasında nükleer silahların da hammaddesini oluşturabiliyor.


ABD, uranyumu kendisi zenginleştirmek isteyen İran'ın nükleer santral kurmasına, bu nedenle karşı çıkıyor ve "Zenginleştirilmiş uranyumu dışarından al" diyor.


Bu noktada, zenginleştirilmiş uranyumun üçüncü bir ülkede üretilmesi gündeme geldi. İran da "Türkiye"nin adını telaffuz ederek, bu teklife sıcak bakacağını bildirdi.


Dünya kamuoyunu meşgul eden İran krizini çözecek bu gelişme, Abdullah Gül'ün son ABD ziyaretinde masaya yatırıldı.


Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Hilmi Güler, ABD'li muhatabı ile bir araya gelerek, ABD'nin "Uranyum Türkiye'de zenginleştirilebilir, biz buna karşı çıkmayız" görüşünü aldı.


NATO üyesi Türkiye'ye Rusya ve İngiltere'den de gayriresmi olarak benzer görüşler iletildi.


İstanbul'daki toplantıda gündemde


Önümüzdeki cuma günü İstanbul önemli bir toplantıya evsahipliği yapacak. Bu toplantıda son gelişmeler resmi olarak tartışmaya açılacak.


Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), ABD, Rusya, Fransa ve İngiltere'den IAEA üst düzey yöneticileri İstanbul'da olacak.


Bu toplantıda, IAEA bünyesinde denetleyici bir birim oluşturulması ve Türkiye'nin bölgenin uranyum zenginleştiren ülkesi olması tartışılacak.


Türkiye merkez olursa...


Proje sonuçlanır ve Türkiye uranyum zenginleştirme merkezi olursa ne olacak?


- Türkiye kendi santralleri için yakıtı kendisi üretmiş olacak


- İran dahil bölge ülkeleri santrallerinde kullanacakları yakıtı Türkiye'den alacak


İran, bu projeye "evet" derse, ülkesindeki uranyum zenginleştirme işlemlerini durduracak ve kuracağı santrale yakıtı Türkiye'den temin edecek. İran'ı bölgedeki diğer ülkelerin de takip etmesi bekleniyor.


Nükleer silah tehdidi ortadan kalkacağı için; ABD'nin Mısır, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Yemen ve Suriye gibi ülkelerin nükleer santral kurmasına "Uranyum Türkiye'de zenginleştirilmeli" şartıyla karşı çıkmayacağı belirtiliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler