YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye toplantıdan istediğini aldı
Türkiye toplantıdan istediğini aldı
Türkiye toplantıdan istediğini aldı
04 Kasım 2007 / 12:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Genişletilmiş Irak'a komşu ülkeler toplantısı, dün İstanbul'da tamamlandı. Terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyinden çıkarılmasıyla ilgili tartışmaların damgasını vurduğu toplantıdan Ankara, istediği sonuçları almayı başardı.


Dün sona eren Genişletilmiş Irak'a komuş ülkeler toplantısının sonuç bildirgesinde, Irak'ın toprak bütülnüğüne vurgu yapıldı ve Irak topraklarının terör amaçlı kullanılmamasına ilişkin önemli maddeler yeraldı. Başından beri, PKK terörünün etkisiz hale getirilmesi için, sınır ötesi harekat da dahil her türlü seçeneğin uygulanacağını vurgulayan Türkiye'nin kararlı tutumu, bildiriye yansıdı. Metinde terör kaynaklarının kurutulması, finans kaynaklarının kesilmesi, Irak'tan gelen silah geçişlerinin önlenmesi, sınırların kontrol altına alınması gibi önemli başlıklar yeraldı.


Toplantıda, BM'nin Irak'taki rolünün güçlendirilmesi de kararlaştırıldı. Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler toplantılarında alınan kararların uygulanmasını da BM'nin de destek vereceği bir birim tarafından izlenecek. Kapanışta toplantının sonuçlarını değerlendiren Başbakan Tayyip Erdoğan, "Bildirinin, işbirliği yapmamız gereken terörizm konusunda güçlendirilmiş paragraflar içermesi bizi memnun etmiştir." dedi.


Dışişleri Bakanı Babacan da Türkiye için tüm seçeneklerin halen masada olduğunu söyledi ve muhtemel bir operasyonunun bazı çevrelerin iddia ettiği gibi bir işgal değil, sadece teröre yönelik bir temizlik operasyonu olacağını ifade etti. Irak dışişleri bakanı Hoşyar Zebari ise, "PKK konusunda kararlıyız, alacağımız tedbirlerle ciddiyetimizi çok yakında ortaya koyacağız" dedi.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler