YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkiye, tarihindeki en özgür dönemi yaşıyor'
Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Harvard Üniversitesi'nde Sosyal Antropoloji ve Ortadoğu Çalışmaları Profesörü Nur Yalman, ''Türkiye, son yıllarda tarihindeki en hür, en refah dolu günlerini yaşıyor'' dedi.
'Türkiye, tarihindeki en özgür dönemi yaşıyor'
18 Ocak 2013 / 16:45 Güncelleme: 18 Ocak 2013 / 16:51

Profesör Nur Yalman, merkezi Amerika'da bulunan Georgetown Üniversitesi'nin Katar'daki kampüsünde ''Atatürk'ten Erdoğan'a: Türkiye Kültürel Devrimin Neresinde '' başlıklı konuşma yaptı.

Konuşmaya Georgetown Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin yanısıra, Singapur ve İsviçre'nin Doha büyükelçileri de katıldı.

Konuşmasına Osmanlı dönemindeki demokratik ve özgür ortamı yansıtan çeşitli anekdotlar anlatarak başlayan Yalman, ardından Atatürk dönemine ve Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarına uzanan yakın tarih özeti sundu. Yalman, AK Parti iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan döneminde yaşanan gelişmelerden ve Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu temel sorunlara değindi.

Özellikle ekonomi alanında Türkiye'nin çok ciddi mesafe katettiğine dikkati çeken ve çeşitli istatistikler paylaşan Profesör Yalman, son dönemde yıllık kitap yayın ve satış rakamlarının önemli oranda arttığına işaret ederek kültürel alanda da önemli bir ivme kazanıldığını ifade etti.

Yalman konuşmasında Türkiye'deki azınlıklara da değinerek, çoğu zaman birbirine karıştırılan Türkiye'deki Aleviler ve Suriye'deki Aleviler konusuna da değindi. Yalman, Suriye'deki Aleviler'in Nusayri olduğunu, Türkiye'deki Aleviler'den tarihsel olarak ayrıldığının altını çizdi.

Nur Yalman, konuşmasında Kürt meselesine de yer verdi. Kürtlerin, gelecekte bölgeyi şekillendirecek kilit bir rolde olduğunu söyleyen Profesör Yalman, ''PKK'nın bir terör örgütü olarak bütün Kürtleri temsil etmediğine'' vurgu yaptı.

Önceki dönemlerde Kürtlere karşı baskı, şiddet ve ayrımcılık uygulandığını ileri süren Nur Yalman, son 10 yılda bu alanda olumlu gelişmelerin yaşandığına dikkati çekti. Yalman, şu an Türkiye'de Kürt haklarının eskiye göre çok daha iyi durumda olduğunu ve başlatılan diyalog sürecinin olumlu sonuçlar getirdiğini vurguladı.


-''Kürt sorununu Erdoğan çözebilir''-


Konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularını yanıtlayan Yalman, daha sonra  Türkiye'deki güncel konulara ilişkin görüşlerini paylaştı.

Hükümetin, kimi çevrelerce eleştirilen terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile müzakereyi desteklediğini söyleyen Yalman, ''Barış, düşmanlarla yapılır. Söz konusu adımı çok doğru buluyorum. PKK bir terör örgütü olduğu kadar, aslında Türkiye'deki bir rahatsızlığı da temsil eden bir örgüt. Barışın sağlanması adına başka bir yol yoktu. Başbakan Erdoğan'ın Kürt sorununu çözebileceğine inanıyorum'' ifadelerini kullandı.

Yalman geçmişte Kürt meselesinin silahla halledilebileceğine dair yanlış bir kanıya varıldığını, bunun Türk-Kürt yakınlığına zarar verdiğini ancak iki taraf arasındaki bağların hiçbir zaman kopmadığını sözlerine ekledi.

Türkiye'de artık her şeyin açıkça konuşulduğunu, gizli kapaklı bir şey kalmadığını ifade eden Yalman, bunun kronikleşmiş birçok meselenin çözümünü de kolaylaştırdığını dile getirdi.

Türkiye'nin önünde demokratikleşme anlamında daha uzun bir yol olduğunu belirten Yalman, özellikle azınlık haklarına ilişkin sorunların mutlaka çözülmesi gerektiğini ifade etti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler