YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye-Suriye yakınlaşması anlatıldı
Suriye'de Türkiye hutbesi okunduEsad'ın bayram namazı kıldığı camide hutbede Türkiye-Suriye yakınlaşması anlatıldı
Türkiye-Suriye yakınlaşması anlatıldı
20 Eylül 2009 / 17:51 Güncelleme: 20 Eylül 2009 / 17:54

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, bayram namazını Şam'da tarihi Emevi Camii'nde kıldı.

Suriye'nin en büyük âlimlerinden biri olarak kabul edilen Ramazan El Buti'nin verdiği bayram hutbesinde Esad'ın Türkiye ziyaretini kısa ama etkileri bakımından büyük bir öneme sahip olduğu vurgulandı.

Devlet Başkanı Esad'ın da dinlediği hutbede, Buti, ziyaretin saatleri bakımından kısa, ancak etkileri ve önemiyle büyük bir gezinin gerçekleştiğini belirtti.

Ramazan El Buti, Esad'ın gerçekleştirdiği ziyaretin Türkiye ile Suriye arasındaki kaynaşma, yakınlaşma ve işbirliğini temsil ettiğini belirterek, "Bu yakınlaşma, işbirliği ve kaynaşma Cenab-ı Allah'ın bize lütfettiği bir hediyedir. Bu hediye için Cenab-ı Allah'a şükretmemiz lazım." dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin sağlam bir temele dayandığını ifade eden Buti, "Bu yakınlaşma geçici çıkarlardan kaynaklanmıyor. Eğer öyle olsaydı bu çıkarlar bittiğinde birliktelik başladıktan sonra şiddetlenip ardından soğuyacaktır. Türkiye ile Suriye arasındaki yakınlaşma ortak sağlam ahlak temellerine dayanıyor. Bu yakınlaşma her iki tarafın çıkarlarını koruması gerekir." diye konuştu.

Buti, ziyaretin iki ülke arasındaki yakınlaşma ve kaynaşmayı sağladığına dikkat çekerek, Suriye ile Türkiye arasındaki dayanışmayı da artırdığını aktardı.

Hutbe sonunda Buti, Cenab-ı Allah'ın tüm İslam alemini koruması için dua etti. Buti, duasında Türkiye'ye ayrı bir yer ayırarak Türk ve Suriye halkına da dua etti.

Bayram namazının ardından camiyi dolduran, üst düzey siyasi, bürokrat, asker ve vatandaşlar tek tek Esad'ın bayramını kutladı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler