YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye sürecin dışında bırakılmak istemiyor"
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD ile AB arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) süreciyle ilgili, "Türkiye de paralel müzakereler yürütmek istiyor. Bu sürecin dışında bırakılmak istemiyorlar" dedi.
"Türkiye sürecin dışında bırakılmak istemiyor"
19 Nisan 2013 / 07:50 Güncelleme: 19 Nisan 2013 / 07:52

Kerry, Senatonun Dış İlişkiler Komitesi ile Tahsisatlar Komitesi Dış Faaliyetler ve İlgili Programlar Alt Komitesinde 2014 mali yılı bütçesi dış politika öncelikleri konulu oturumlara katıldı.

ABD'nin dünyada güçlü olmadığı müddetçe kendi evinde de güçlü olamayacağını ifade eden Kerry, "İç ekonomik canlanmamız söz konusu olduğunda bu özellikle geçerli. Ekonomik diplomasinin profilini artırmayı istiyorum. Dışarıya daha çok açılmalı ve daha fazla temas halinde olmalıyız ki TTIP'nin de maksadı bu. Avrupa bu konuda çok heyecanlı. AB'nin içerisinde yer almasalar da Türkiye de çok heyecanlı, paralel müzakere yürütmek istiyorlar çünkü bu sürecin dışında bırakılmak istemiyorlar" diye konuştu.

Oturum sırasında, Türkiye-İsrail ilişkilerindeki yumuşama sürecine de değinen Kerry, ABD Başkanı Barack Obama'nın girişimiyle hayata geçirilen bu gelişmenin, dünyanın hassas bir bölgesinde istikrara yönelik olumlu bir adım niteliği taşıdığını ve Ortadoğu barış sürecinde müzakerelere geçilebilmesinde belki de yardımcı olabileceğini belirtti.

 

AA

Etiketler:
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler