YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Türkiye saldırıya uğradı''
''Türkiye saldırıya uğradı''
09 Ekim 2012 08:36
ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney, Esed rejimine yönelik eleştirilerde bulundu, Türkiye'nin saldırıya uğradığını belirtti.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney, ''Ortadoğu'da çatışma riskinin, ABD Başkanı Barack Obama'nın göreve ilk başladığı döneme göre daha yüksek olduğunu'' söyledi.

Virginia Askeri Enstitüsü'nde ''dış politika'' konulu konuşma yapan Romney, Obama yönetimindeki ABD'nin, Ortadoğu ve dünya genelinde daha güçlü bir liderlik göstermesi gerektiğini, özellikle Ortadoğu'da ''Amerika'nın liderliğine yönelik hasret duyulduğunu'' vurguladı.

''Ortadoğu konusunda izlenen yolu değiştirmenin zamanı'' diyen ve Obama'yı ''pasiflikle'' suçlayan Romney, Obama'nın Irak'tan askerlerini ''acele biçimde'' çekmesinin de Amerika'nın bu ülkedeki gelişmeleri kendi çıkarına etkileme yeteneğini zayıflattığını ve bir önceki Başkan George W. Bush döneminde başlatılan savaşta bedeller ödenerek elde edilen kazanımların aşındığını savundu.

ABD'nin Ortadoğu'daki bazı diplomatik temsilciliklerine düzenlenen saldırılara da değinen ve Obama'nın bu olaylara dair idaresini eleştiren Romney, bu saldırıların ''rastgele eylemler'' olarak görülemeyeceğini belirterek, ''(Bingazi Konsolosluğu'na düzenlenen) son saldırının sorumluluğu, Obama yönetiminin uzun süre bizi buna inandırma gayretlerine rağmen İslam dinine hakaret eden menfur bir videoya yüklenemez. Yönetimin de en sonunda kabul ettiği gibi bu saldırılar, kendi karanlık ideolojilerini diğerlerine empoze etmek için şiddete başvuran teröristlerin kasıtlı ürünü'' diye konuştu.


-''Müttefikimiz Türkiye saldırıya uğradı''-


''Malesef, Başkan Obama'nın politikaları, dünyadaki liderliğimizin en iyi örneklerini yansıtmıyor. Bu durumun en belirgin olduğu yer de Ortadoğu'' ifadesini kullanan Romney, ''Başkan'ın sorumluluğu, Amerika'nın sahip olduğu büyük gücü geriden takip edip, kaderimizi olayların insafına bırakmak için değil, tarihi şekillendirmek için kullanmaktır'' dedi.

Obama'yı ise Ortadoğu'da ''ABD'ye geriden takip eden'' bir ülke konumuna sokmakla suçlayan Romney, Suriye konusunda da Obama'yı ''liderlik edememekle''eleştirerek, ''Son 20 ayda 30 binden fazla erkek, kadın ve çocuk Esed rejimi tarafından katledildi. Şiddet yanlısı radikaller savaşa akıyor. Müttefikimiz Türkiye saldırıya uğradı. Ve çatışma bölgenin istikrarını tehdit ediyor'' diye konuştu

Romney, Obama'nın ''savaş dalgası geriliyor'' sözüne atıfta bulunarak, ''Ona ben de herkes gibi inanmak istiyorum. Ama bugün Ortadoğu'ya baktığımızda, İran'ın nükleer silah kapasitesine hiç olmadığı kadar yakın olması, Suriye'deki krizin bölgeyi istikrarsızlaştırma tehdidi ve şiddet yanlısı radikallerin harekete geçmesi ve şimdi bir de Amerikan büyükelçisi ve diğer üç Amerikalı'nın muhtemelen El Kaide ile ilişkili gruplarca öldürülmesiyle şu nokta çok net ki bölgede çatışma riski Başkan'ın göreve ilk başladığı zamana göre daha yüksek'' dedi. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler