YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Osmanlı topraklarıyla bütünleşiyor
İngiliz Financial Times (FT) gazetesi "Türkiye: Osmanlı misyonu" başlığıyla geniş bir analiz yayımlayarak, Türkiye'nin değişen dış politikasını masaya yatırdı. Analize cevap ise Davutoğlu'ndan geldi...
Türkiye Osmanlı topraklarıyla bütünleşiyor
25 Kasım 2009 / 11:33 Güncelleme: 25 Kasım 2009 / 11:45

Kanal A Haber Merkezi - Türkiye'nin bir süredir izlediği aktif ve yapıcı dış politika, yeni Osmanlıcılık tartışmalarına neden oluyordu.

 

İŞTE F. TIMES'TA YER ALAN O ANALİZ
Gazetenin Ankara muhabiri Delphine Strauss tarafından kaleme alınan ve gazetenin tam sayfasını ayırdığı analizde, Türkiye'nin tarihinden bahsedilerek, "bir zamanlar batıya dönük olan Türkiye'nin, AK Parti hükümetiyle sultanlar tarafından yönetilen sınırlarla ve topraklarla yeniden bütünleştiği" yorumu yapıldı.

Strauss, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "bu politikanın mimarı olduğunu, ancak bu politikanın "neo Osmanlı" politikası olduğunu kabul etmediğini, "komşularla sıfır problem" sloganını kullanmayı tercih ettiğini yazdı.

Türkiye'nin büyüyen ekonomik gücü ve diplomasisiyle, Kafkasya, İran, Irak gibi sorunlu ve zor konularda etkisini arttırdığını da kaydeden gazete, Türkiye'nin son dönemdeki Suriye, Irak ve Ermenistan'la ilişkilerindeki gelişmeler anımsatıldı.

(...) "AB İLE SÜRTÜŞMELER ARTABİLİR"

Gazete, Türkiye'nin kendisini küçük bir ortak olarak gören ülkelerle rekabete girişmesi halinde, Türkiye'nin AB ile sürtüşmelerinin artabileceği yorumunu yaptı. Strauss "Batılı diplomatların, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, Fransa'nın İsrail'le Suriye arasında uzlaşma sağlanmasına yönelik çabalarını desteklemekte isteksiz olmasını not ettiklerini" yazdı.

Strauss ayrıca, Türkiye'nin İran'ın nükleer programı konusunda ne kadar etki edeceği ve ne yaparsa müttefiklerini üzebileceği gibi konuları kesinleştirmesi gerektiğini de ifade etti.

Kabul edilmesi durumunda Türkiye'nin AB'nin ilk Müslüman ve en kalabalık üyesi olacağını yazan gazete, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ise Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktığını anımsattı.

Son olarak ünlü Financial Times gazetesi, tam sayfalık analizinde Türkiye'nin eski Osmanlı topraklarıyla 'ticaret' üzerinden bütünleştiğini yazdı.

Bu analize Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan cevap gecikmedi.  

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu ifadenin kullanılmasını doğru bulmadığını açıkladı.

Kendisinin hiçbir zaman ne Türkiye'de ne de dışarda "yeni Osmanlıcı oldukları yönünde" bir ifade kullanmadığını belirten Davutoğlu; 

"Ben hiçbir zeminde, böyle bir tabir kullanmadım. Bu konuda son derece de hassasiyet gösteriyoruz. Başkaları kullandığında da bunu doğru bulmadığımızı defaatle söyledim" diye konuştu.

Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti modern bir ulus devlet olarak çevredeki tüm devletlerle eşit statüde ilişki kurmaktadır." diye de sözlerine ekledi

.....
 // sanem türkoğlu
Türkiyenin bir gidişi var ... bu doğru ... ama bu geriye doğru bir gidiş... Tıpkı osmanlının yaptığı gibi çoklu azınlıklar oluşturmak ve çağdaş dünyadan bir haber kendi kabuğunda yok olmak.....Batıya düşman olup her zaman kendisini arkadan vuran arapları dost bilmek.......
26 Kasım 2009 13:03
emperyalist güçler kafalarını değiştirmiyecekmi???
 // ibrahim çelikoğlu
Global Dünya anlayışını kendi çıkar ve menfaatlarına göre ayar edenler,"başka" diye nitelendirdiklerinin önünü kesmek istemeleri
normaldir.Bizim buradan pay çıkarmamızda bunu anlayıp,koruma görevini incitmeden nasıl yapılacağının hesabını iyi bilmek olmalıdır.
Türk'leri kendi bünyelerinde görmüş olsalardı,yardımda bulunur,pireden yağ çıkarmaya bakarlardı....
25 Kasım 2009 12:07
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler