YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Libya'da yaraları sarıyor
Türkiye Libya'da yaraları sarıyor
03 Aralık 2011 12:44
Türkiye, Libya'da Kaddafi rejimini sona erdiren çatışmaların ardından yaraların sarılması konusunda verdiği sözleri yerine getirmeye devam ediyor...

Daha önce okul, cami ve karakol gibi binaların bazılarının onarım ve restorasyon işlerini üstleneceğini açıklayan Türkiye, bu kapsamda başkent Trablus yakınlarında bulunan Tajura beldesindeki Murad Ağa Camisi'nin de onarımına yakında başlamayı planlıyor.

Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, beraberindeki bir grup Türk işadamıyla birlikte Tajura'yı ziyaret etti. Çok sayıda Türk kökenli Libyalının yaşadığı Tajura'daki Murad Ağa Camisi'nde namaz kılan ve camiyi gezen heyet, daha sonra Tajura'nın yöneticileri ve önde gelenleriyle bir araya geldi.

Burada kısa bir konuşma yapan Büyükelçi Aydın, Türkiye ile Libya ve Tajura halkı arasında çok özel ilişkiler bulunduğunu belirterek, Libyalıların katı rejimi yıkarak özgürlüğü ve adaleti hak ettiklerini söyledi. İlişkilerin daha gelişeceğini ifade eden Aydın, "Libyalılar bölgeye örnek olacak ülkeyi kendileri kuracak, biz de onlara yardımcı olacağız" diye konuştu.

Türkiye'nin onarımını üstlendiği Murad Ağa Camisi'nin uzun süredir tadilat görmediği belirtildi. Camideki onarım işlerin Aralık ayı sonunda başlaması planlanıyor.

Onarımı yapacak olan şirketin yetkilisi Hilmi Özkazanç, gelecek hafta içinde tekrar Tajura'ya gelerek camide neler yapılması gerektiği konusunda çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Ekipmanlarının ve makinelerinin zaten Libya'da bulunduğunu belirten Özkazanç, "Tahmin ediyorum yıl sonuna kadar onarım çalışmalarına başlamış oluruz" diye konuştu.

Özkazanç, caminin duvarları, çatısı, tabanı, elektrik ve ışık tesisatı ile kolonlarının elden geçirileceğini, bunlar dışında camiye bazı süslemeler yapmak istediklerini söyledi.

Trablus'un fethedilmesinde önemli rol oynayan Osmanlı komutanlarından olan Murad Ağa'nın cami avlusunda bulunan türbesini de onarmak istediklerini ifade eden Özkazanç,

"Türbenin içi oldukça bakımsız durumda. Orayı da daha şık, aydınlık ve daha iyi bir hale getirmek istiyoruz" şeklinde konuştu. Özkazanç, onarım işlerini 5-6 ay içinde bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti.
 
Murad Ağa Camisi
 
Murad Ağa Camisi, Osmanlı döneminde Trablusgarp Eyaleti'nin fethine katılan üç komutandan biri ve bir müddet eyaletin valiliğini de yapmış olan Murad Ağa tarafından 1552 yılında Trablus'un 16 kilometre doğusundaki Tajura şehrinde yaptırıldı.

Cami dikdörtgen şeklinde bir namazgahtan, bu namazgah ise dokuz metre yüksekliğinde kubbelerden ve Lubde şehrinden getirilen 48 tarihi sütundan oluşuyor. Kıble duvarının ortasında at nalı şeklinde bir mihrap bulunuyor.

Caminin minaresi ise kubbeli bir oda ile biten zirvesine kadar daralarak yükseliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz Eylül ayında Libya'ya geldiğinde camiyi Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil ile birlikte ziyaret etmiş, kendisini görmeye gelen halka burada hitap etmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler