YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, Karabağ operasyonunu destekliyor mu?
Türkiye, Karabağ operasyonunu destekliyor mu?
Türkiye, Karabağ operasyonunu destekliyor mu?
05 Mart 2008 / 17:26 Güncelleme: 05 Mart 2008 / 00:00

Dağlık Karabağ'daki cephe hattında ateşkes bozuldu. Dün meydana gelen çatışmalarda 12 Ermeni askeri öldü, 15'i de ağır yaralandı. Azeri ordusu ise 4 kayıp verdi. Musavat gazetesi, Türkiye'nin de desteğiyle geniş çaplı bir operasyonun başlayabileceğini öne sürdü.


Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azeri-Ermeni cephesinin çeşitli kesimlerinde dün meydana gelen ateşkes ihlalleri ve çatışmalarda 12 Ermeni askerinin öldüğünü bildirdi.


Bakanlık yetkilileri, Ermenistan'a bağlı güçlerin cephe hattının bazı kesimlerinde dün sabah saatlerinden itibaren ateşkes ihlalinde bulunması üzerine çatışma çıktığını ve gece geç saatlere kadar sürdüğünü belirterek, "Düşman, uluslararası kamuoyunun dikkatini Ermenistan'daki iç karışıklık ve kanlı olaylardan başka yöne çekmek amacıyla böyle bir kışkırtmaya başvurmuştur" ifadesini kullandı.


Azerbaycan ordusunun, düşmanın tüm saldırılarını cesaretle geri püskürttüğünü ve karşı tarafa ağır darbeler indirdiğini kaydeden yetkililer, çatışmalarda 12 Ermeni askerinin öldüğünü, 15'inin ağır yaralandığını bildirdi. Yetkililer, Azerbaycan ordusunun ise 3 şehit verdiğini ve bir askerinin de yaralı olduğunu kaydetti. Azeri basını ise ölen asker sayısının 4 olduğunu duyurdu.


Önemli kesimi Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki toprakları üzerinde bulunan cephe hattında dün meydana gelen ateşkes ihlali ve çatışmalarda Azerbaycan tarafında ayrıca iki sivil yaralanmıştı.Ermenistan'daki cumhurbaşkanı seçimlerini kazanan Başbakan Serj Sarkisyan tarafından yapılan açıklamada ise cephe hattındaki çatışmaların Azerbaycan tarafının Ermeni güçlerinin kontrolündeki Mardakert gölgesinde bazı mevzileri almak istemesiyle çıktığı, kısa süre Azeri güçlerinin elinde kalan bu mevzilerin tekrar geri alındığı ileri sürüldü.Ermenistan devlet radyosunun haberine göre, Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ve Genelkurmay Başkanı Korgeneral Seyran Ohanyan tarafından yapılan açıklamalarda da Azerbaycan'ın, Ermenistan'daki iç karışıklıktan yararlanmak istediği ve bu nedenle ateşkes ihlali yaptıkları iddia edildi. Oskanyan, Azeri birliklerinin


Ermenistan'da 19 Şubat'ta yapılan ve Sarkisyan'ın zaferiyle sonuçlanan cumhurbaşkanı seçiminin ardından, muhalefet yanlıları, seçim sonuçlarının iptali için ayaklanma başlatmış; güvenlik güçleri ile göstericiler arasında patlak veren kanlı çatışmaların ardından ay başında Ermenistan yönetimi, 20 gün sürecek bir olağanüstü hal ilan etmişti.


MUSAVAT'IN 'TÜRKİYE' İDDİASI
Öte yandan Azerbaycan'da yayımlanan Yeni Musavat gazetesi, bir süredir basında yer alan Kuzey Irak'tan kaçan PKK'lıların Dağlık Karabağ'da konuşlandığı haberlerine atıfta bulunarak, Azerbaycan'ın Türkiye'Nin de desteğiyle büyük bir operasyona başlayabileceğini öne sürdü. ABD'nin de onayının alındığını belirten gazete, kurulan ortak harekat merkezinin  keşif çalışmalarına başladığını da iddia etti. GAZETEPORT

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler