YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye İsrail uçaklarına izin vermedi
Türkiye Polonya'ya giden İsrail askerlerini taşıyan İsrail ordusuna ait bir uçağa geçiş izni vermedi. Uçak rotasını değiştirerek Polonya'ya gitti.
Türkiye İsrail uçaklarına izin vermedi
28 Haziran 2010 / 08:56 Güncelleme: 28 Haziran 2010 / 09:08

Türkiye ile İsrail arasında saldırısı sonrası başlayan gerginlik, İsrail basınına göre yeni bir boyut kazandı. Ülkenin en çok satan gazetelerinden Yedioht Ahronot gazetesi, Türkiye’nin İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait bir kargo uçağının hava sahasını kullanmasına izin vermediğini öne sürdü. Gazetenin ismini açıklamadığı üst düzey bir kaynağa dayandırılan haberine göre, 100’den fazla muvazzaf subay ve yedek subayı taşıyan Boeing 707 tipi kargo uçağı, Auschwitz Toplama Kampı’nı ziyaret etmek için Polonya’ya gidiyordu.

İsrail ordusu tarafından başlatılan Edim Bemadim adlı projeye katılan askerler, soykırım ile ilgili bilgi edinmek için Tel Aviv’den Polonya’ya yola çıktı. Yıllardır gerçekleşen bu projenin amacı, askerlere soykırım tarihi ile ilgili bilgi vermekti. Gazeteye göre yıllardır hiçbir sorunla karşılaşmayan bu uçuşlarda, İsrailli kargo uçakları Türkiye üzerinden Polonya ve Almanya’ya gidiyordu. Ancak bu kez, kargo uçağına Türkiye hava sahasını kullanma izni verilmedi. Uçak alternatif bir rota izlemek zorunda kaldı. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler