YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye IŞİD bildirisini imzaladı mı?
ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'e karşı planını açıkladıktan sonra kurulacak koalisyon için ilk somut adım Suudi Arabistan'daki IŞİD zirvesinden geldi. 10 Arap ülkesi ve Amerika, IŞİD'e karşı "askeri mücadele" kararı aldı. Bildiriye Türkiye, imza atmadı.
Türkiye IŞİD bildirisini imzaladı mı?
11 Eylül 2014 / 23:57 Güncelleme: 12 Eylül 2014 / 08:43

Amerika Başkanı Obama'nın IŞİD'le mücadele stratejisini dünyaya duyurmasının ardından Dışişleri Bakanı John Kerry planı uygulamaya koymak için harekete geçti.

O yoldaki aşamalardan biri Suudi Arabistan'daki IŞİD zirvesiydi.

10 Arap ülkesi ve Türkiye'nin katıldığı Cidde'deki toplantıda IŞİD'le mücadelede çekirdek koalisyon masaya yatırıldı.

Zirve sonrası IŞİD'e karşı askeri mücadele öngören Amerikan-Arap Ortak Bildirisi çıktı ortaya.

Türkiye'nin IŞİD'e karşı Amerika liderliğindeki koalisyondaki olası rolü konuşuluyordu bir süredir. Türkiye, Cidde'de kabul edilen o bildiriye imza atmadı.

Amerika'yla beraber bildiriye imza atan ülkeler, Suudi Arabistan, Irak, Mısır, Ürdün, Lübnan ve Katar dahil 5 körfez ülkesi.

İlk madde, IŞİD'e karşı askeri işbirliği

Amerikan-Arap bildirisine imza atan ülkeler, "IŞİD'e karşı askeri mücadelenin uygun gördükleri birçok alanında yer almayı" kabul ediyor.

İmzası olan ülkeler, IŞİD'e finansal desteği durdurmak için çaba gösterecek  ve komşu ülkelerden yabancı militan akışını engelleyecek.

Ayrıca IŞİD'den zarar gören gruplara ve örgüt tehditi altında olan devletlere yardım edecek.

Peki Ankara bildiriyi neden imzalamadı?
 
Associated Press'e konuşan Amerikalı yetkiliye göre gerekçe Musul'da alıkonan Türkiye vatandaşları.

Yetkili, Ankara'nın bu yüzden zor bir pozisyonda olduğunu söyledi, Amerika'nın IŞİD'e karşı Türkiye'yle çalışmaya devam edeceğini söyledi.
 
Fransız AFP ajansına konuşan Türk yetkili de Ankara'nın askeri operasyonda yer almayıp, insani yardım alanına odaklanacağını söyledi.

Bu aynı zamanda Amerika'nın İncirlik'teki Üssü'nü hava operasyonu amacıyla kullanamayacağı anlamına geliyor.

Türk yetkili, İncirlik'in lojistik ve insani yardım amaçlı kullanılacağını açıkladı.

Türkiye'nin IŞİD'le mücadelede olası katkısı Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ankara temaslarında masada olacak.

Kerry hem dışişlerindeki temaslarında hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile yapacağı görüşmelerde Türkiye'den beklentileri aktaracak.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler