YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ilk kez ev sahipliği yapacak
Türkiye ilk kez ev sahipliği yapacak
30 Ocak 2015 09:12
Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP 12), Türkiye'de ilk kez 12-24 Ekim 2015'te, Orman ve Su İşleri Bakanlığının ev sahipliğinde yapılacak.

Birleşmiş Milletler, 2009 yılında 5. Dünya Su Forumu, 2013 yılında da Birleşmiş Milletler Orman Forumu 10. Oturumu gibi başarılı organizasyonlara ev sahipliği yapan Türkiye'de, bir başka önemli toplantının daha düzenlenmesine karar verdi.

Bu çerçevede, Türkiye, tarihinde ilk kez bir Birleşmiş Milletler sözleşmesinin taraflar konferansına ev sahipliği yapacak. Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin (UNCCD) en büyük karar organı olan konferansa 100'den fazla ülkenin bakanları ile 5 binin üzerinde kişinin katılması bekleniyor.

UNCCD, dünyanın en hassas ekosistemlerindeki arazi bozulumuna ve buralardaki insanların vaziyetine dikkati çekmesi bakımından dünya çapında dikkatle takip ediliyor.

Yürürlüğe girmesinin üzerinden 15 yıl geçen UNCCD, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında ve fakirliğin azaltılmasında önemli bir araç olarak kabul görüyor.

COP 12 oturumları ise Bilim ve Teknoloji Komitesi (CST), Sözleşmenin Uygulamalarının Gözden Geçirilmesi Komitesi (CRIC),bakanlar toplantısı, parlamenterler toplantısı, iş forumu, bölgesel gruplar, BM siyasi bölge grupları, STK toplantıları ve RIO Sözleşmeleri Ortak Toplantısı'ndan oluşuyor.

Konferansta, bakanlar toplantısı çok önemli bir konumda yer alıyor. COP 12 müddetince 3 farklı ve birbirine paralel olarak "Yuvarlak Masa Bakanlar Toplantısı" düzenlenecek. Bu toplantılar "iklim değişikliği", "çölleşmenin su ve kuraklıkla olan ilişkisi" ile "arazi bozulumu nötralitesi" temalarında olacak.

Yuvarlak masa toplantılarından sonra asıl müzakerelerin gerçekleştirileceği "Bakanlar Genel Kurulu Oturumu" icra edilecek ve burada önemli kararlar alınacak.

Burada alınacak kararlar, COP Başkanı sıfatıyla Türkiye tarafından 2015 yılının Aralık ayında Paris'te yapılacak İklim Değişikliği Zirvesi'ne sunulacak.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler