YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ile Kuveyt arasında yeni anlaşma
Türkiye ile Kuveyt arasında yeni anlaşma
28 Ekim 2014 09:48
Türkiye ile Kuveyt arasında arşiv alanında imzalanan işbirliği protokolü onaylandı

Türkiye ile Kuveyt arasında imzalanan arşiv alanında işbirliği protokolü, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

İki ülke arasında 1 Nisan 2014 tarihinde imzalanan protokol, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile Kuveyt Devleti Emiri Divanı Tarihi Belgeler Merkezi tarafından uygulanacak. Protokol, dostluk ve işbirliği çerçevesinde arşiv alanında işbirliğinin geliştirilmesini öngörüyor.

Protokole göre, taraflar, kendi arşiv fonlarını zenginleştirmek maksadıyla araştırmalar yaparak, milli mevzuata uygun şekilde arşiv belgelerinin çoğaltılmış örneklerini ve arşivlerde bulunan arşiv belgeleri için yayınlanmış kılavuz, envanter ve benzeri araştırma vasıtalarını takas edebilecek.

Protokolle birlikte taraflar, elektronik ve çağdaş teknoloji ile restorasyon uygulamaları konusundaki tecrübelerini paylaşabileceği gibi arşiv alanındaki yayınları değiş tokuş edebilecek, bu alanda düzenlenecek bilimsel toplantılara ve sergilere arşiv malzemelerinin çoğaltılmış örnekleriyle katılabilecek.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler