YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye harekata liderlik etmeli
Türkiye harekata liderlik etmeli
11 Ekim 2014 19:20
Danimarka Meclis Başkanı Mogens Lykketoft, Türkiye'nin IŞİD ile mücadelede daha etkili rol oynamasını beklediklerini açıkladı.

Danimarka Meclis Başkanı Sosyal Demokrat Lykketoft, Türkiye'nin Suriye ve Irak'tan 1,5 milyonun üzerinde mülteci kabul ederek, hiçbir ülkenin yapamayacağı bir fedakârlık yaptığını söyledi.

Türkiye'nin hakkı ödenmez

Meclisin açık kapı gününde makamında DHA'ya özel açıklamada bulunan Mogens Lykketoft, “Türkiye hiçbir ülkenin kabul edemediği kadar çok mülteciye kapılarını açarak büyük bir fedakârlık yapmıştır. Ben üç hafta önce Kobani saldırıları başlamadan sınırı ziyaret ettim.

Türkiye çok büyük bir yük üstlenmiştir. Türkiye 1,5 milyondan fazla mülteci kabul etti. Son haftalarda bu sayı yaklaşık 200-300 bin daha arttı. Türkiye, Suriye ve Irak'tan gelen yardıma muhtaç mültecilerin kurbanı haline gelmiştir. Hakkı ödenemez.

Suriye'ye karadan askeri bir müdahale olacaksa, Türkiye'nin liderliğinde Arap ülkeleriyle yani komşu ülkelerin katılımıyla olmalıdır. Batı ülkeleri kara harekâtına katılmamalıdır. Umarım sorunun çözümünde Türkiye daha etkili rol oynar. Bizim beklentimiz budur" dedi.
Mogens Lykketoft, batı ülkelerinin Türkiye'ye destek vermesi gerektiğini, ancak bunun kara harekâtında Türkiye'nin yanında yer alarak olmayacağını söyledi.  

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler