YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye, Ermenistan topraklarını iade edecek!
Türkiye, Ermenistan topraklarını iade edecek!
25 Nisan 2013 10:36
Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnaksutyun) Partisi'nin, Hay Dat (Ermeni Davası) Ofisi Başkanı Giro Manoyan, Türkiye'nin "Ermenistan'ın tarihi topraklarını" er ya da geç iade edeceğini söyledi.

"Toprakların iadesi meselesi, soykırıma yönelik bir tazminat meselesi değildir" diyen Manoyan, "Bu topraklar, Ermeni halkının hakkıdır. Soykırım konusunda bir anlaşma olsun veya olmasnı, bu topraklar, ABD Başkanı Woodrow Wilson'ın haklı kararıyla Ermeniler'e ait topraklardır" ifadelerini kullandı.

Manoyan, "Bugün ve yarın bu topraklara kim hakim olursa olsun, bu toprakları kim yönetirse yönetsin, buralar Ermeni toprağıdır. Bu Türkiye olmuş, Kürdistan olmuş farketmez. Bu topraklar Batı Eremnistan bölgesidir" şeklinde konuştu.

Ermenistan'ın henüz resmi olarak herhangi bir toprak talebinde bulunmadığını vurgulayan Manoyan, "Fakat Sovyetler Birliği zamanında bile Ermenistan, bugünkü sınırlarını ne kabul etti, ne bu konuda bir anlaşmaya vardı ne de bu bir uzlaşı oldu" dedi.

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, Wilson Haritası'nın 90'ncı yıldönümü olan 23 Kasım 2010'da, yaptığı konuşmada, bu haritanın Ermenistan için önemine değindiğini hatırlatan Manoyan, "Ermeniler'in bunu (Wilson Haritası) unuttuğunu söylemek yanlış olur, Ermenistan'ın bu konuları daha net ve güçlü bir şekilde gündeme getirmesi büyük önem taşımaktadır" yorumunda bulundu.

Bu arada Ermenistan ile Türkiye arasında imzalanan protokollerin, resmi toprak talebi önünde açık bir engel teşkil ettiğini söyleyen Manoyan, "Ermenistan bu protokollerden imzasını çekmelidir" dedi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler