YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye-Ermenistan normalleşmü sürecini bozmak için mi öldürlüdü?
Türkiye-Ermenistan normalleşmü sürecini bozmak için mi öldürlüdü?
Türkiye-Ermenistan normalleşmü sürecini bozmak için mi öldürlüdü?
12 Şubat 2009 / 07:41 Güncelleme: 12 Şubat 2009 / 00:00

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Failler konusunda şu 3 olasılık üzerinde duruluyor: Batı'ya yakın ordu yapısını bozmak isteyen Rusya, mafya, normalleşen Ermenistan-Türkiye sürecini tersine çevirme çabasıAzerbaycan dün ülke tarihinde ilk kez gerçekleşen bir suikast olayına tanık oldu. Ülkenin Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Rail Rzayev, evinin önünde silah saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti. Ülkede şok etkisi yaratan olayla ilgili soruşturma başlatılırken faillerin kim olabileceği konusunda çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı. Mafya ve Rusya parmağı tartışılırken Türkiye-Ermenistan diyalog sürecinin tersine çevrilmesi çabası da ağırlıklı ihtimaller arasında.


ŞOFÖRÜ ÇÖP ATMAK İÇİN İNDİ


Sabah saatlerinde gerçekleştirilen saldırıyla ilgili olay yerinde incelemelerde bulunan Azerbaycan Başsavcı Yardımcısı Rüstem Usubov ve Askeri Savcısı Hanlar Veliyev olayın nasıl geliştiğini şu şekilde anlattılar: "General Rzayev'e evinin önünde arabasındayken bir el ateş edildi. Saldırı Rzayev'in şoförü arabadan çöp atmak için ayrıldığı zaman yapıldı. Şoför kurşun sesi duymadığını sadece arabanın cam sesini duyarak olay yerine geldiğini anlattı. Kafasından ağır yaralanan Rzayev hastaneye kaldırılmasına rağmen kurtarılamadı." Rzayev için hükümet yetkililerinin katıldığı resmi veda töreni de düzenlendi. 1945 Bakü doğumlu Rzayev 1966'dan itibaren SSCB Savunma Bakanlığı'da çeşitli görevlerde bulundu. Azerbaycan'ın bağımsızlık kazanmasının ardından 1993 yılında Rzayev Savunma Bakan Yardımcısı ve Hava Kuvvetleri ile Hava Saldırılarında Savunma Kuvvetleri Komutanı görevine getirildi. Evli ve 3 çocuk babası idi.


AZERİ ORDUSU PARÇALANMIŞ


Azerbaycan ordusuyla ilgili Ekim 2008'de, Uluslararası Kriz Grubu'nun yaptığı değerlendirme ise düşündürücü: 'Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, parçalanmış, devlet başkanı dışında kimseye sorumlu olmayan, şeffaf olmayan, yozlaşmış ve içeride hamasetin olduğu bir yapı.' Öte yandan Rzayev'in Hazar Denizi'nin hava sahasının kullanımı konusunda İran'a karşı sert çıkışları olmuştu.


Ürküten senaryolar


1- Suikastın arkasındaki muhtemel güçler arasında Rus gizli istihbarat servisi FSB geliyor. Orduda modernizasyona giden ve bu konuda yüzünü Rusya'dan Amerika'ya çeviren Rzayev dikkat çekiyordu. Özellikle Mart 2008'de Türkiye Hava Kuvvetleri ile yapılan askeri işbirliği çerçevesinde modernizasyona eğilen Rzayev, Amerika ile ortalığı öngören bir komutandı. Bu nedenle olayda FSB'nin bir etkisi olabileceği iddia ediliyor.


2- Azerbaycan'ın Sovyetler Birliği'nden ayrılmasından sonra Azerbaycan'da ilk kez bu kadar üst düzey bir yetkili öldürüldü. Sovyetler Birliği'nden ayrılan birçok ülkede olduğu gibi Azerbaycan'da da mafyavari bir yapılaşmanın varlığı üzerinde duruluyor. Generalin öldürülmesi olayının mafya ilişkileri çerçevesinde gerçekleşmiş olabileceği ileri sürülüyor.


3- Kafkasya'da Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan'ı içeren, hem enerji hem de güvenlik eksenli bir yapı var. Türkiye'nin Ermenistan'la normalleşmesi çerçevesinde yaşanan olayın süreci ters çevirme adına bir girişim olabileceği öne sürülüyor. Suikastın, Kafkaslarda herhangi bir sorunun olmadığı, ilişkilerin normalleşme sürecine girdiği bir dönemde olması da dikkat çekici.


Hava Kuvvetleri Komutanı evinde ÖLDÜRÜLDÜ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler