YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye elçiyi geri çağırdı
Türkiye elçiyi geri çağırdı
11 Mart 2010 20:48
İsveç parlementosu 1 oy farkla Ermeni tasarısını kabul etti

Başbakanlık Basın Merkezi, 17 Mart 2010 tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülen Türkiye-İsveç Zirvesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ülkeye yapacağı ziyaretin iptal edildiğini, Stokholm Büyükelçisinin de istişareler için Ankara'ya çağrıldığını bildirdi.

BAŞBAKANLIK'TAN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE

''İsveç Parlamentosu'nda Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde bazı halklara soykırım yapıldığına dair bir önerge kabul edilmiş olmasını esefle karşılıyoruz. Kararı şiddetle kınıyoruz.

Dayanaktan yoksun, büyük yanlışlarla malul bu kararı halkımız ve Hükümetimiz reddetmektedir.  

Kararın İsveç'te 2010 Eylül ayında düzenlenecek seçimlere yönelik bazı siyasi çıkar hesapları yapılarak alındığı aşikardır. Yerel siyasi saiklerle kabul edilen bu önerge, Türkiye-İsveç ilişkilerine ve halklarımız arasındaki yakın iş birliğine ve dostluğa yakışmamıştır.

Tarihle dürüst şekilde yüzleşilmesi için çağrı yapan Türkiye'dir. Tarihle yüzleşmekten kaçınanlar, iddialarını karşılıklı olarak görüşmekten ve gerçeği bilimsel yöntemlerle çalışarak açığa çıkarmaktan korkanlardır. Bu korkuyu taşıyanlar, küçük siyasi çıkarlar peşindeki yabancı parlamenterleri istismar etmekte ve onlar tarafından istismar edilmektedirler. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemine ilişkin iddiaların İsveç Parlamentosu gündemine girmesi böyle bir istismar döngüsünün sonucudur.

Parlamentoların ve siyasetçilerin görevi, tarih konusunda yargıda bulunmak değil, tarihten ders çıkararak geleceği inşa etmektir.

Tarihi gerçeklerin ve Türkiye'nin kendi tarihi ile ilgili görüşlerinin yabancı parlamentoların siyasi çıkar zemininde almış oldukları kararlarla değişeceğini sananlar ağır bir yanılgı içindedirler.

17 Mart 2010 tarihinde gerçekleştirilmesi öngörülen Türkiye-İsveç Zirvesi ve Sayın Başbakanımızın bu ülkeye yapacağı ziyaret iptal edilmiştir.

Stokholm Büyükelçimiz, istişareler için Ankara'ya çağrılmıştır.''
 

İSVEÇ'TE DE TASARIYA ONAY

İsveç Parlamentosunda, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınmasını öngören karar tasarısının kabul edilmesini yorumlayan Türk milletvekili Mehmet Kaplan, "milletvekilleri ABD'deki oylamadan etkilendi, ayrıca genel seçimlere yatırım yaptı" dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde Ermeni tasarısının kabul edilmesinin, İsveçli milletvekillerini de etkilediğini belirten Çevre Partisi milletvekili Kaplan, "milletvekilleri ayrıca Eylül ayında yapılacak olan genel seçimlere yatırım yaptı" dedi.

Kaplan, Çevre Partisi'nin grup kararına karşın oylamaya katılmadı.

Oylama sırasında polisin, meclis dışında ve giriş kapısında geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü. AA
 

isveç german ırkının en soğuk kanlı milletidir...
 // ibrahim çelikoğlu
Soğuk kanlıdır ama,kominist rejime bile destek vermiş,Dünya ya örnek,çok partili devlette kominist düzeni bile götürebilmişlerdir.
Suç Fransa İsviçre ve Alman'lardadır.Bunlar bu kararları alırken,biz çığlık attık.Bunlar hıristiyan kulübüdür dedik.Niyetleri o kadar açık ki,
bir yeden,tamiri imkansız zarar veriyor ve kabul edin.Suç işlemeyin.
Yoksa AB'ye alınmazsınız.vs.İnatları inat.Türklerle alış verişte,sömürü düzeninin uygulanmasına devam......
12 Mart 2010 11:34
en yakın gecmiş
 // davut salı
Rahman rahim olan allahın adıyla.2.3 haftadır dışarıdan bizim tarihimi hipotek altına almaya calışan başta ABD OLMAK ÜĞZERE bunlar kendi tarihini görmeyen kör ama bir OKADAR ONLARIN TARİHİNİ görmeyen meclisimiz yıl 1990 yer Irak 2009 Filistin Afganistan Ermenistanın KARABAĞI MI KARADAGI MI? Sen de oyla ne oluyo bakalım onların yaptıgına efendim ...Ne işin var büyük elciyi geri cekmekle?...
12 Mart 2010 08:41
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler