YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türkiye eğitim için 182 ülkeden başvuru aldı'
'Türkiye eğitim için 182 ülkeden başvuru aldı'
07 Mart 2016 09:04
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Bülbül, "Türk vatandaşı olmayan kimselere lisans, yüksek lisans ve doktora için burs veriliyor. Geçen yıl 182 ülkeden başvuru alındı" dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Türkiye'de eğitim için geçen yıl 182 farklı ülkeden başvuru aldıklarını bildirdi.

Bülbül, ABD'nin New Jersey eyaletindeki Türk-Amerikan Kültür Derneğinde (TACS) düzenlediği basın toplantısında, YTB'nin her yıl 5 bin burs verdiğini belirtti. Türk vatandaşı olmayanlara lisans, yüksek lisans ve doktora için burs verildiğini aktaran Bülbül, geçen yıl 182 ülkeden başvuru alındığını söyledi.

YTB'nin 3 temel görev alanı olduğunu anlatan Bülbül, bunlardan ilkinin yurtdışındaki Türk vatandaşlarını bulundukları ülkelerde kendi kimlik ve kültürleriyle etkin hale getirmek olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Artık üçüncü ve dördüncü nesilden bahsederken insanımızın sadece işçi olarak kalması takdir edilen bir şey değildir. Biz, yurtdışındaki vatandaşlarımıza 'İşçiydin, işçi kalma. Hayatın çok farklı alanlarında var ol" diyoruz. Bunun için verdiğimiz proje desteklerimiz var. 

Biz bunları mali destek olarak formüle ettik. Vatandaşlarımız, siyasal, ekonomik, entellektüel, akademik alanlarda aktif olarak bir proje gerçekleştirmek istiyorlarsa biz onların yanındayız. Birinci görev alanımızda kabaca 8-10 milyonluk bir hedef kitle var."

Bülbül, YTB'nin, yurtdışında oy kullanılması, siyasal katılımın artırılması, pasaport ücretlerinin düşürülmesi gibi yapısal sorunların çözülmesine yönelik yaptığı ve yapacağı çok önemli çalışmalar olduğunu söyledi. Bülbül, yurtdışındaki Türk vatandaşlarını bulundukları ülkelerde daha etkili hale getirmek için "Liderlik Akademileri" ve "Genç Liderler" gibi programlar olduğunu dile getirdi.

Türk gençlerinin siyasete ve düşünce kuruluşlarına yakın durarak bulundukları ülkelerde etkin yerlere gelebilmelerini istediklerine dikkati çeken Bülbül, "Yurtdışındaki vatandaşlarımızı sadece Türkler olarak etkili olmaları pek mümkün olmayabilir çünkü sayıları sınırlı. 

Türkler, diğer Müslüman ve gayrimüslim unsurlar gibi birlikte yapılabilecek çalışmalara çok daha aktif destek vermek gerekir. Bize tek başınıza proje olarak başvurduğunuzda elbette bu değerli bir şeydir ama bunu bir soydaş akraba toplulukla birlikte yaparsanız çok daha pozitif karşılarız. 

Buna bulunduğunuz ülkedeki belediyeyi, kamu kurumunu ve sivil toplum örgütünü de eklerseniz, buna çok daha pozitif bakarız çünkü etki alanı dalga dalga genişliyor" dedi.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler