YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye de alacaktı ama hepsi çalındı!
Türkiye de alacaktı ama hepsi çalındı!
29 Eylül 2014 06:58
Türkiye’nin de 116 tane sipariş ettiği ve 9 ülkenin ortağı olduğu F35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi’nin Danimarkalı tedarikçisinin teknolojisi çalındı. Çin Genelkurmayı’ndan kuşkulanılıyor

Türkiye’nin de dahil olduğu ve 9 ülkenin ortağı olduğu F35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi’nin F35 projesine parça üreten Danimarka’nın en büyük silah üreticisi Terma’nın tüm bilgileri hacklendi. ABD’nin liderliğini yürüttüğü, İngiltere, İtalya, Hollanda, Türkiye, Avustralya, Kanada, Danimarka ve Norveç’in ortakları arasında bulunduğu F35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi için çalışan Terma firmasının, F35’in uçak radarı  elektronik aksamları, makineli tüfek taşıyıcısı, yüksek teknoloji uçak iskeleti  paneli gibi parçaları tedarik ettiği bildirildi.

Çin kuşkusu

Siber Güvenlik Merkezi Başkanı Lund Sörensen, saldırının çok planlı ve  uzun süreli yürütüldüğünü açıkladı. Özel güvenlik firması Alienvault’a göre de kodlarından yola çıkılarak  sözkonusu hackerların Çin Genelkurmayı ile ilişkili olduğu iddia edilirken Çin’in  Kopenhag Büyükelçiliğinin konuyla ilgili sorulara yanıt vermediği kaydedildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler